İntihar Felsefesi (Philosophy of Suicide),

Felsefi Bir Sorun Olarak İntihar (Suicide As A Philosophical Question)

Prof. Dr. Metin Bal,

Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi,  balmetin@gmail.com

 

Metin Bal’ın kısa CV’si: 1997’de İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını ODTܒde, Yargı Gücünün Eleştirisi’nde Kant’ın İkili Felsefesi (2002, Kant's Dichotomous Philosophy in the Critique of the Power of Judgement.) adlı teziyle ve doktorasını Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde, Martin Heidegger’in Sanat Anlayışında Varlık, Sanat Yapıtı ve İnsan Arasındaki İlişki (2008) başlıklı teziyle tamamladı. 2012’de doçentlik ünvanı verildi. 2019’da profesörlük ünvanı aldı. 2013 yılından başlayarak hâlen Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Derinleştiği alanlar estetik ve sanat felsefesi, varlık felsefesi, eleştiri Felsefesi, eğitim felsefesi, varoluşçu felsefe, Platon & Aristoteles Felsefesi,

intihar felsefesi, çağdaş felsefe, modernite & postmodernite felsefesi, terapötik felsefe,

aşk felsefesi ve edebiyatı, ütopya & distopya felsefesi, yoksulluk felsefesi,

tiyatro felsefesi, sinema felsefesidir.

&

Metin Bal hakkında ayrıntılı bilgi için bakınız: www.metinbal.net

Yayınları: http://metinbal.net/yayinlar_metin_bal.htm   

CV: http://www.metinbal.net/CV_Metin%20Bal_Felsefe_Bolumu_Dokuz_Eylul_Uni.htm  

Üniversitede Felsefe Bölümü’nde verdiği dersler: http://www.metinbal.net/metin_bal_Courses_instructed_by/Dersler_Metin_Bal_Lectures_Felsefe_Bolumu_Dokuz_Eylul_Uni.htm  

E-posta: balmetin@gmail.com

 

Ana Sayfa

 

İntihar ile ilgilenecek kimsenin öncelikle şu yazıyı okumasını öneriyorum:

 

FELSEFEYE BAŞLAMAK İÇİN EN KISA ve EĞLENCELİ KILAVUZ, Metin Bal. (Keyifli okumalar)

 

"Benim Tutkum ya da Bir Ziyaretçinin Yaşam Tarzı İcadı Çabası", Metin Bal.

 

Metin Bal'ın sayfa ziyaretçisine UYARI notu: Şu İtalyan atasözünü, yüksek müsaadelerinizle, ezberlemenizi ve aşağıdaki her sözcükte hatırlamanızı arz ediyorum. "Roma bir günde kurulmadı." ("Non uno die Roma aedificata est.") İntihar hakkında hazırladığım aşağıdaki arşivin tamamını bir hatta iki defada okumayın. İntihar konusuyla ilgili merakınız ve araştırmanız ne kadar kesintisiz olursa hayat ve ölüm arasındaki çizgi o kadar incelir. Fakat bu sayfayı yaşamsal güçlerinizi artırmak için hazırlandım.

 

Varoluş Felsefesi Açısından Şiddet, İntihar ve Hayatın Anlamı. Albert Camus'nün Sisifos Söyleni Denemesi, Yabancı,Veba ve Dostoyevski'nin Ecinniler Romanının Felsefi Bir Yorumu, Prof. Dr. Metin BAL.

12 - 15 Kasım 2020. 1. Uluslararası 17. Ulusal Adli Bilimler Kongresi.  Sherwood Exclusive Lara Antalya.

http://www.metinbal.net/metin_yayinlar/Camus_Varolus_Felsefesi_intihar_sisifos_veba_romani/Camus_sisifos_soyleni_intihar_veba_ecinniler_varolus_felsefesi_metin_bal.htm

 

► "Albert Camus'nün Sisifos Söyleni Denemesi, Absürd ve Önemli Tek Felsefe Sorunu Olarak İntihar", Prof. Dr. Metin Bal: http://www.metinbal.net/intihar_Felsefesi_philosophy_of_suicide_prof_dr_metin_bal_/13_Cafe_Philo_Camus_Sisifos_Soyleni_Metin_Bal.htm

Sartre, Jean - Paul (2011) "Mallermé: İntihar Şiiri", Jean Paul Sartre. Çev. Sema Sökmen & Metin Bal, Bibliotech, Felsefe, Sosyal Bilimler Dergisi, Konu: Müzik, Sayı: 14 Yıl: 7, Mayıs/Haziran  2011, Ankara. ss. 69-72.

İntihar konusunu anlamaya çalışan bir kimsenin ev ödevleri şunlardır: Terapötik Felsefe (Tıklayınız lütfen.) Ev ödevini yapmamış bir kimse "intihar" hakkında susmalıdır.

Camus, Albert & Char, René (2015) Yazışmalar, 1946 - 1959. Mektupları Yayına Hazırlayan, Sunan ve Notlarla Açıklayan Franck Planeille, Çev. Orçun Türkay, İstanbul:Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık.

"İntiharın Bayağılaştırılması Ya da İntiharı Bir Cinayet Olarak Düşünmek", Metin Bal.

Combeferre: "Ölün, kabul, ama kendinizi öldürtmeyin. Burada az sonra gerçekleşecek intiharlar ulvidir, ama intiharın sınırları dar ve kişiseldir ve yakınlarınızı etkiliyorsa intiharın adı cinayettir.", s. 529 Hugo, Victor (2016) Sefiller – II -, çev. Volkan Yalçıntoklu, İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.

Albert Camus'nün Sisifos Söyleni http://www.metinbal.net/intihar_Felsefesi_philosophy_of_suicide_prof_dr_metin_bal_/13_Cafe_Philo_Camus_Sisifos_Soyleni_Metin_Bal.htm

 

10 Eylül 2020 Dünya İntiharı Önleme Günü Açıklaması:

"İstatistiklere göre her 40 saniyede biri, hayatına son veriyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre her yıl 800 bin kişi intihar ederek hayatını kaybediyor; aynı zamanda intihar 15-29 yaş arası gençlerde yol kazalarından sonra en çok görülen ikinci ölüm sebebi. Geçen yıl ABD'de yayımlanan bir araştırmaya göre intihar eden tek bir kişi, 135 kişi üzerinde sarsıcı bir etki yaratıyor. Ancak bu istatistiklere rağmen intihar gerektiği kadar ele alınan ve dikkat çekilen bir konu değil. Kentucky Üniversitesi'nden Dr. Julie Cerel, intihar eden kişiye kendini yakın hissedenler üzerinde bu olayın yarattığı psikiyatrik etkinin çok daha ağır olduğunu söylüyor." https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49643428

İntihar turizmi intihar etmek isteyen kimsenin hekim destekli intiharın ya da ötanazinin yasal olduğu ülkelere yolculuğudur.

 

Aşağıdaki intihar vakaları haberleri internette yayınlanan gazetelerden, yayınlandıkları web sayfasının adresi belirtilerek aktarılmıştır. Aşağıda aktarılan haberler, başlık ve içeriklerinde hiçbir değişiklik yapılmadan sıralandırılmıştır.

 

Haber Başlığı ve Haber Yazısı:

 

229-) "Eskişehir’i Üzen OLAY: Bir Öğrenci Okulda İntihar ETTİ", "duyuru: Kamuoyunun Bilgisine

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden: Odunpazarı Atatürk Lisesi'nden bir öğrencimiz Cumartesi günü Saat: 18.00 civarında yazılı not bırakarak intihar etmek suretiyle hayatını kaybetmiştir. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir."

http://www.eskisehir.net.tr/haber/?sec=1&newscatid=12&newsid=162060

228-) "Dün evlenen genç bugün intihar etti", "... sabah kahvaltı yaptıktan sonra silahla intihar etti."

http://www.hakkariobjektifhaber.com/dun-evlenen-genc-bugun-intihar-etti-25397h.htm

227-) "Kendisini astığı ipin fişi cebinden çıktı", "cebinden, Manavgat’ta bir işyerinden alınan ve ağaca kendisini astığı ipin fişi çıktı. Talihsiz gencin turizm sektöründe çalıştığı öğrenildi." "at çiftliği çalışanının çamlıkta turist gezdirdiği sırada ağaçta asılı vaziyetteki şahsı görmesiyle ortaya çıktı." "Olay yerine gelen jandarma ve 112 sağlık ekipleri",

https://www.haberler.com/son-dakika-agacta-asili-bulundugu-ipin-satin-alma-fisi-13680222-haberi/

226-) "İş bulamayan gazeteci intihar etti", "Kendisine ait atölyede ölü bulundu..."

http://www.sonkaleizmir.com/haber/Is-bulamayan-gazeteci-intihar-etti-/77865

225-) "İntiharı İzlerken Sosyal Mesafeyi Unuttular.",  "Bağcılar Yüzyıl Köprüsü üzerinde demir korkuluklardan sarkarak...." "...bir başka köprüye geçerek intihar girişimini seyreden kalabalık sosyal mesafe kuralını hiçe saydı..."

https://haber.im/intihari-izlerken-sosyal-mesafeyi-unuttular/

224-) "İstanbul’da adliyede intihar girişimi", "şahsın neden intihar girişiminde bulunduğu ise henüz bilinmiyor.", "Adliyenin son katındaki kat korkuluklarının arkasına geçerek intihara kalkışan kişi için zemin kata branda kurulurken; ikna çalışmaları sürüyor...."

https://dokuz8haber.net/gundem/istanbulda-adliyede-intihar-girisimi/

223-) "Kuran kursuna bir gün önce getirilen kız çocuğu intihara kalkıştı", "Köprü'ye çıkıp kendisini aşağıya atarak...",

https://artigercek.com/haberler/kuran-kursuna-bir-gun-once-getirilen-kiz-cocugu-intihar-etti

222-) " "Boğuluyorum" diyerek yaşamına son verdi", "Ateşlediği silahla...."

https://odatv4.com/boguluyorum-diyerek-yasamina-son-verdi--20082048.html

222-) "AKP içindeki savaş başka boyuta ulaştı: İntihar girişimi", " "terör örgütü üyeliğinden gözaltına alınan fakat terör örgütü ile alakalı..." " 

https://www.toplumsal.com.tr/gundem/akp-icindeki-savas-baska-boyuta-ulasti-intihar-girisimi-h50679.html

221-) "Çiftçi, Ziraat Bankası’nın içerisinde kendini yaktı"

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/ciftci-ziraat-bankasinin-icerisinde-kendini-yakti-10551v.htm

220-) "Dar Sokak'ta İntihar Girişimi",  "Gelmeyin atlarım!" "Polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi... Bölgede güvenlik tedbiri aldı." " "Dilencilik yaptığı ve vatandaşlara rahatsızlık verdiği" gerekçesiyle 187 lira ceza kesildiği, şahsız kesilen ceza yüzünden intihar girişiminde bulunduğu..."

https://www.sakaryayenihaber.com/guncel/dar-sokak-ta-intihar-girisimi-h119961.html

219-) "Bunalıma giren genç, tabancayla kafasına ateş ederek yaşamına son verdi",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-haber-bunalimda-olan-genc-kafasina-ates-ederek-hayatina-13674133/

218-) "Evinde kendini asarak intihar etti!", İntihar şekli: "kendini kalorifer borusuna asarak",

https://www.millihakimiyet.com/evinde-kendini-asarak-intihar-etti-89697h.htm?fbclid=IwAR1FuT1LAmJgCuz2XHejfY4sEuJC96-5akm8d5Mk6-M_0xCryQzKFmq_wH8

217-) "İstanbul'da 25 yaşındaki genç intihar etti", İntihar şekli: "Sokakta yürüyen 25 yaşındaki Muhammed Yerlikaya, üzerinde bulunan tabancayı kafasına dayayarak ateş etti."

https://www.mygazete.com/istanbul/istanbul-da-25-yasindaki-genc-intihar-etti-h50207.html

217-) "25 yaşındaki genç “Beni böyle hatırlayın” diyerek intihar etti!", İntihar şekli: "sokak ortasında cebinde bulunan tabancayı kafasına dayayarak ateş etti."

https://www.egehaber.com/25-yasindaki-genc-beni-boyle-hatirlayin-diyerek-intihar-etti-356098/ 

216-) "Polisi görünce sevgilisini öldürüp intihar etti",

https://www.sakaryayenihaber.com/asayis/polisi-gorunce-sevgilisini-oldurup-intihar-etti-h119682.html

215-) "Emirgan sahilinde erkek arkadaşıyla tartışan genç kız denize atladı" Görgü tanığına göre olayın tahmini seyri: "[...] büyük ihtimalle kız boğulmak için atlamış kız çırpınırken erkek arkadaşı tepki vermemiş. Çocuk da atladı. Kız çocuğu dibe çekmeye başladı."

https://www.sondakika.com/haber/haber-emirgan-sahilinde-erkek-arkadasiyla-tartisan-genc-13667897/

214-) "Tartıştığı babasını av tüfeği ile öldürüp intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-babasini-oldurup-intihar-etti-13664618/

213-) "Sığınma evinden kaçan kadına çarpan sürücü: Kendisini attı, resmen intihar",

https://www.sondakika.com/haber/haber-esenyurt-ta-kadina-araba-carpti-surucu-resmen-13663650/

212-) "Üvey babasının telefonunda banyoda çekilmiş fotoğraflarını gören genç kız intihara kalkıştı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-uvey-babasinin-telefonunda-banyoda-cekilmis-13662237/

211-) "Serinhisar’da Şüpheli Ölüm", Neden: "Kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için ... otopsiye gönderildi." Tahmini ölüm şekli: "bodrumunda kendini asarak",

http://www.acipayamgazetesi.com/?Syf=18&Hbr=1053254&/Serinhisar%E2%80%99da-bir-ki%C5%9Finin-intihar-etmek-suretiyle-hayat%C4%B1n%C4%B1-kaybetti%C4%9Fi-bildirildi.

210-) "Malatya’da Genç Bir Kadın Intihar Etti", Neden: "henüz bilinmeyen bir nedenden", İntihar şekli: "baraja girerek",

https://www.pirha.net/malatyada-genc-bir-kadin-intihar-etti-234468.html/15/09/2020/

209-) "LGS sonucu yüzünden intihar eden genç toprağa verildi", İntihar şekli: "3. kattaki evlerinin balkonundan atlayarak",

https://www.ittifakgazetesi.com/lgs-sonucu-yuzunden-intihar-eden-genc-topraga-verildi-y18863.html

208-) "Üst geçitte kendini asarak intihar etti", Neden: "Maddi durumdan dolayı", İntihar şekli: "üst geçitte korkuluklara asılı",

http://www.cerkezkoyhaber.com.tr/haber/64754/ust-gecitte-kendini-asarak-intihar-etti.html

207-) "İzmir'de 16 yaşındaki çocuk intihar etti!", Neden: "psikolojik sorunları olduğu", İntihar şekli: "av tüfeğiyle",

https://www.gercekgundem.com/guncel/220490/izmirde-16-yasindaki-cocuk-intihar-etti

206-) "İşe gideceğini söyleyerek evden çıkan itfaiye eri, zeytinlikte kendini asarak intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-itfaiye-eri-zeytinlikte-kendini-asti-13658867/

205-) "Denizli’de Genç Usta İntihar Etti",

https://objektif20.com/Haber/denizlide-genc-usta-intihar-etti--40638.html

204-) "Antalya’da bir aileyi yok eden siyanürlü intiharda flaş gelişme. Pitonlu çete kayınvalideye bakın ne yapmış",

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/antalyada-bir-aileyi-yok-edensiyanurlu-intiharda-flas-gelisme-pitonlu-cete-kayinvali-307170h.htm

203-) "Kendini asarak intihar etti." İntihar notu: "Birgün arkandan kimsenin ağlamayacağını bilmek bile güzel" 

https://www.bolununsesi.com/haber/163545/kendini-asarak-intihar-etti-2

202-) "Çektiği çocuk fotoğrafı intiharına neden olan gazeteci", "Kevin Carter." Carter: "Fotoğrafların dehşeti insanları korkutuyor ama sorun bu nedenle hep konuşuluyor." " “David” adlı radyoda çalışırken, 20 Mayıs 1983'te Church Street'te 19 kişinin ölümü ve 217 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırıdan sonra gazeteci olmaya karar verdi."

https://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/soner-yalcin/cektigi-cocuk-fotografi-intiharina-neden-olan-gazeteci-928849/

201-) "9 yaşındaki intihar eden Rüzgar için özel ekip kuruldu" "Sır perdesinin aralanması için.",

http://www.pusulagazetesi.com.tr/9-yasindaki-intihar-eden-ruzgar-icin-ozel-ekip-kuruldu-155361-haberler.html

200-) "Genç kız, metruk binada tavana asılı olarak ölü bulundu!",

http://www.egedesonsoz.com/haber/bornova-da-intihar-girisimi-daha-13-yasinda/1049459

199-) "Genç kız, metruk binada tavana asılı olarak ölü bulundu!", Binanın duvarında intihar notu: "Canım ailem sizi çok seviyorum"

https://www.milliyet.com.tr/gundem/genc-kiz-metruk-binada-tavana-asili-olarak-olu-bulundu-6161140

198-) "Bunalıma giren adam intihar etti."

https://www.buyuksivas.com/bunalima-giren-adam/

197-) "Denizli’de İki Çocuk Babası Mehmet Demir İntihar Etti", İntihar notu: “Hakkınızı Helal Edin”

https://www.denizli24haber.com/haber/denizlide-iki-cocuk-babasi-mehmet-demir-intihar-etti-32228

196-) "17 yaşındaki genç hayatına son verdi",

http://www.sakaryahalk.com/74009-17-yasindaki-genc-hayatina-son-verdi-haberi.html

195-) " 'Facebook'ta canlı yayın yapıp intihar etti", Azmi Tekocak intihar notunu bir şarkı ve videoyla bıraktı. Eşlik eden: Cengiz Kurtoğlu'nun söylediği Gidiyorum adlı şarkısı. Kendisinin kaydettiği intihar anı videosu: https://www.dailymotion.com/video/x5d6kcz

https://www.akdenizgercek.com/haber/13785--facebook-ta-canli-yayin-yapip-intihar-etti

194-) "5 çocuk annesi 39 yaşındaki kadın intihar etti",

"Gaziantep'te 5 çocuk annesi Rabia Y. (39) yatak odasının tavanına kendini iple asarak yaşamına son verdi."

https://www.gercekgundem.com/guncel/219210/5-cocuk-annesi-39-yasindaki-kadin-intihar-etti

193-) "ABD ordusunda geçen yıl 498 asker intihar etti",

http://www.gazetevatan.com/abd-ordusunda-gecen-yil-498-asker-intihar-etti-1345528-dunya/

192-) "İzban’da intihar!",

https://www.egehaber.com/izbanda-intihar-353719/

191-) "İntihar eden yurttaş: Beni virüs değil çaresizlik öldürdü", İntihar notu: "Korona virüs öldürmedi beni. Ama sahipsizlik, çaresizlik, umutsuzluk, tükenmişlik beni öldürttü. Ben kendim intihar ettim." Ahmet Karakeçi. İmza.

https://dokuz8haber.net/toplum-yasam/intihar-eden-yurttas-beni-virus-degil-caresizlik-oldurdu/

190-) "Atanamayan öğretmen hayatına son verdi",

https://dokuz8haber.net/gundem/atanamayan-ogretmen-hayatina-son-verdi/

189-) "Akıl hastanesinden kaçıp intihara kalkışan eski üniversite hocasının kadın doktor isteği 'pes' dedirtti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-hastanenin-psikiyatri-servisinden-kacan-adam-13644644/

188-) "8 gün önce kaybolan balıkçı, ağaca asılı halde ölü bulundu",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-haberi-kayip-balikci-agaca-asili-halde-olu-bulundu-13645362/

187-) "Gelmezsen atlarım" dedi! Kendini çatıdan boşluğa bırakan genç, feci şekilde can verdi",

https://www.sondakika.com/haber/haber-gelmezsen-atlarim-deyip-kendisini-catidan-bosluga-13644211/

186-) "Kubbeye Çıkıp İntihar Etmek İstedi.", Gazetenin gösterdiği neden:  "Ailevi ve psikolojik sorunları",

http://www.adayorum.com/kubbeye-cikip-intihar-etmek-istedi.html

185-) "Not bırakıp intihar etti",  İntihar notu: "Peşimden ağlamayın, hakkınızı helal edin. Benden sonra anneme iyi bakın"

http://www.sakaryahalk.com/67940-not-birakip-intihar-etti-haberi.html

184-) "irina Slavina: Rus gazeteci Kremlin'i suçlayan mesajı sonrası kendisini yakarak intihar etti.", İntihar notu: "Sizden ölümümden Rusya Federasyonu'nu sorumlu tutmanızı istiyorum."

https://www.haber.com/irina-slavina-rus-gazeteci-kremlini-suclayan-mesaji-sonrasi-kendisini-yakarak-intihar-etti-400279/

183-) "Günlerdir kayıp olan şahsın cesedi bulundu, intihar şüphesi var",

https://yenikutahya.com/2020/09/24/gunlerdir-kayip-olan-sahsin-cesedi-bulundu-intihar-suphesi-var/

182-) "Atanamayan öğretmen hayatına son verdi",

https://dokuz8haber.net/gundem/atanamayan-ogretmen-hayatina-son-verdi/

181-) "Genç Yaşta İntihar Etti",  Gazetenin gösterdiği neden: "eşi Sunay K.’nın evi terk etmesi üzerine bunalıma girdi. İçine kapanan ve çevresiyle ilişkisini kestiği belirtilen Ramazan K., evinde kendisini tavana asarak yaşamına son verdi."

https://www.kemerhaber.com/gundem/genc-yasta-intihar-etti.html

180-) "Ailesi ile sorun yaşayan adam, not bırakıp helallik isteyip intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-ailesinden-helallik-istedigi-not-birakip-kendini-13643456/

179-) "Ölen eşinin hasretine dayanamadı, kendi mezarını kazdırdı", Şair Hamza Koçyiğit: "Merak etme yakında geleceğim. Ben senin hatırana hep değer vereceğim. Biraz işim var görüp de geleceğim" yazılı tabela diktirdi.

https://www.sondakika.com/haber/haber-olen-esinin-hasretine-dayanamadi-kendi-mezarini-13641939/

178-) "Bu acının tarifi yok! Yerde çocuğunun cansız bedenini gören anne köprüden atlamak istedi",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-halic-koprusu-nde-feci-kaza-aractan-yola-firlayan-13640618/

177-) "Arkadaşlık teklifini reddeden kasiyer kadını çalıştığı markette vurup, ardından intihar girişiminde bulundu",

https://www.sondakika.com/haber/haber-eski-ogretmen-arkadaslik-teklifini-kabul-etmeyen-13638577/

176-) "İntihardan vazgeçirilip çatıdan indirildi, kendisinden sonra çatıya çıkmak isteyen kişiyi tekmeledi",

https://www.sondakika.com/haber/haber-ben-cikiyorum-da-sen-niye-cikacaksin-tekmesi-13635630/

175-) "Sağlıkçılar tükenme noktasında: Doktordan intihar girişimi",

https://dokuz8haber.net/toplum-yasam/saglik/saglikcilar-tukenme-noktasinda-musta-bir-doktor-intihar-girisiminde-bulundu/

174-) "Beraber kahvaltı yaptığı çifti öldürüp, intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-gundem-2-kisiyi-oldurup-intihar-etti-13635573/

173-) "Ambulans şoförü, kendini iple asarak yaşamına son verdi",

https://www.sondakika.com/haber/haber-ambulans-soforu-intihar-etti-13634818/

172-) "Boşanma aşamasında olduğu karısını öldürüp aynı tüfekle intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-mugla-da-bir-kisi-bosanma-asamasinda-oldugu-13634117/

171-) "Çorumlu genç memur intihar etti" "bilinmeyen bir nedenden dolayı...",

https://www.yaylahaber.com.tr/flas-haber/corumlu-genc-memur-intihar-etti-h120191.html

170-) "Bunalıma giren genç, apartman boşluğunda kendini asarak intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-genc-sahis-aparman-boslugunda-kendini-asarak-13633118/

169-) "Gebze’de bir işçi borçları yüzünden yaşamına son verdi",

https://www.evrensel.net/haber/414963/gebzede-bir-isci-borclari-yuzunden-yasamina-son-verdi?fbclid=IwAR14B5SNQwuLhPnCKNhqRTFkpKhTpySw5BSrEylai9nfBJAPOPCoFQJPWRc

168-) "İntihar Eden Doktor Yaşamını Yitirdi."

https://gazetekarinca.com/2020/09/intihar-eden-doktor-yasamini-yitirdi/

167-) "Bursa'da Acı İntihar", İntihar notu: “Eğer ki felç geçirir ya da ölürsem cenazeme eşim, kaynanam, annem hiç kimse gelmesin. Benim hiç kimsem yok, kimsesizler mezarlığına gömülmek istiyorum. Eşime, anneme, kaynanamlara hakkımı helal etmiyorum. Çocuklarım mezarımı bilsin sadece. Cenazemi eşime ve aileme vermeyin sakın.”

https://www.imarhaber.com/bursada-aci-intihar/

166-) "31'inci kez intihar girişiminde bulundu",

https://www.cnnturk.com/turkiye/son-dakika-31inci-kez-intihar-girisiminde-bulundu

165-) "Darıca ağladı. Furkan Celep bu notla intihar etti." (24 Eylül 2020) 18 yaşında Furkan Celep'in intihar notu: "Sözlerime başlamadan önce bir içki, uyuşturucu veya madde etkisinde olmadığımı belirtmek istiyorum. Bunalımda veya depresyonda değilim. Bu üzerine haftalarca hatta aylarca düşündüğüm ve sonucunda bu karara vardığım bir durum. Bu zaman diliminde birçok kişiyle dolaylı yoldan konuştum. Durumu bu kadar ciddi ve derinlemesine anlatmak istemedim. Paniğe kapılmalarını, saatlerini vermelerini, psikolojilerini ve yaşantılarını etkilemek istemedim. Olabildiğince yumuşattım ve gerektiğinde durdum. Kendi içimde kendi sorunumu çözmeye çalıştım. Vardığım sonuç ise bu. Hassas kalpli diyebileceğiniz insanlardan birisiyim. Şu zamana kadar hep doğru olanı yapmaya çalıştım. Yalan söylememeye, küfür etmemeye ve argo kullanmamaya çalıştım. İnsanları incitmemeye özen gösterdim, onlara sürekli olarak elimden geldiğince yardımcı oldum, değerli hissetmelerini sağladım verebildiğim kadar değer verdim. Çokça empati yaptım duygularını hissetmeye, onları anlamaya büyük özen gösterdim. Çok yönlü olabilmek için her kafa yapısına uygun şarkı dinledim, kitap okudum, araştırma yaptım. Herkesin görüşünü değerlendirdim, onlara saygı gösterdim. Kendimi geliştirmek için spora gittim, yabancı dil öğrenmeye çalıştım. Herkese ve her şeye karşı merhametli oldum. karıncayı bile ezmemeye özen gösterdim. Evde bir arı veya böcek olsa bile onu öldürmek yerine bardakla alıp özgür bıraktım, yemekten arta kalanları çatıya kuşların aç kalmaması için attım. Zorbalıktan kaçındım, kimseye bulaşmadım, zorda kalanlara yardım ettim. paraya ihtiyacı olana para ilgiye ihtiyaçları olana ilgi verdim. Hayvanları sevdim onlara ilgi gösterdim, besledim. Doğayı kirletmemeye çalıştım. Uzayı, doğayı, ormanları, gökyüzünü ve hayvanlar için plastiklerimi çöp yerine istifleyip geri dönüşüme bile atmaya çalıştım. Daha iyi bir dünya için elimden geleni yaptım. Ailevi duygulardan yoksun büyüdüm hiçbir zaman babamla veya abimle doğru dürüst dertleşemedim, onlardan değer görmedim (bunun için onları suçlamıyorum sadece biraz değer biraz şevkat görmek istedim sanırım bu iyi gelebilirdi.) Kendi özümü, yeteneğimi öğrenemedim. Bunun için çok uğraştım ve çaba gösterdim. Neyi sevdiğimi bilmiyorum, ne olmak istediğimi bilmiyorum, ne okumak istiyorum, bunu dahi bilmiyorum. Benim yaşımdaki insanlarla aramda uçurum var, her konuda benden daha üstünler. Zaman geçtikçe kendi kişiliğimden ayrılmaya başladığımı hissediyorum. Gittikçe yalan söylemeye, argo hatta küfür kullanmaya başladım. İnsanlardan uzaklaşmaya onları önemsememeye, doğaya ve hayvanlara zaman ayıramamaya başladım. Kendimi zamanla duygusuz bir insana dönüştürüyormuşum gibi hissediyorum. Bunlar bana göre değil ben böyle olmak, hayatımın geri kalanına duygusuz bir insan olarak devam etmek istemiyorum. Sorumluluk almak istemiyorum. Bir araba, bir ev veya herhangi bir şey uğuruna yıllarımı aylarımı harcamak istemiyorum. İş hayatı bana çok şeyler uğruna bunca sorun yaşamak bana mantıklı gelmiyor. Bunun yerine her şeyi arkada bırakıp gitmek, her şeyi kapatmak mantıklı geliyor. Aslında hiçbir şey için yaşamıyorum. Yaşamak için bir nedenim bir amacım yok. İnsanların yoluma sürekli taş koyup beni yoracaklarını biliyorum, bunun için çabalamak istemiyorum. Burda kalmamı sağlayan bir kaç şey vardı. Şarkılar, kitaplar, filmler, doğa, gökyüzü (özellikle bulutlar ve gün batımı) ve birkaç tane de dost. Bunlar benim bir süreliğine burda kalmamı sağladı, bunun için minnettarım. Belkide bu kadar derin, bu kadar hassas bir insan olmamalıydım. Keşke tanrı beni böyle yaratmasaydı diyip duruyorum kendime. Birisi en ufak hakaret bile etse buna üzülüyorum. Biraz üzülünce boğazım yanıyor, sözcükler çıkamıyor boğazımdan. Merak ediyorum neden kimse bana değerli olduğumu hissettirmiyor? Neden kimse beni sevmiyor? Miyarlarca insan olmasına rağmen neden kendimi bu dünyada yalnız ve değersiz hissediyorum? Biraz daha eğlenceli, daha yakışıklı, daha çalışkan mı olmam gerek. Hayat bunları istiyor. Benim bunları karşılayacak ne gücüm ne de umudum var. Daha iyi görünmek için, insanların beni sevmelerini sağlamak için kendimi yormak, yıpratmak, ruhumu bedenimi kirletmek istemiyorum. Neden beni böyle sevmiyorlar ki? Düşüncelerimi, fikirlerimi, değer verdiğim her şeyi sırf dış görünüşüm biraz kötü diye kestirip atıyorlar. Bu konuda önemsiyeceğim birisini bulmaya çalıştuım (değer vermek istedim, değer görmek istedim özel hissetmek istedim) ama her seferinde ters tepti, dostluklar arkadaşlıklar kurmaya çalıştım olmadı. Çok sevdiğim, uğuruna her şeyimi verebileceğim iki dostumu bu konuda üzdüğüm için özür diliyorum. Benimle geçirdikleri vakitler için, her şeylerini benimle paylaştıkları için, bana karşı nazik ve iyi kalpli oldukları için, benimle yıllarca birlikte oldukları için ve bana kattıkları her şey için çok teşekkür ediyorum. Onlara burdan bir kucak dolusu kalp yolluyorum. Her şeye rağmen bugünün geleceğini biliyordum, hiçbir zaman yaşlanmayacağımı, düzgün bir hayat yaşamayacağımı biliyordum. Sadece bana bu kadar yakın olduğunu bilmiyordum. Bu dünya yaşamak için çok kötü bir yer, bunu istemiyorum. Son kez bugüne kadar birisini üzdüysem veya kalbini kırdıysam bunun için üzgünüm, özür dilerim. Belki burada bulamadığım huzuru gökyüzünde bulurum. Huzurlu, mutlu ve umut dolu hayatlar sürmeniz dileği ile hoşçakalın..."

https://www.kocaelidenge.com/asayis/darica-agladi-furkan-celep-bu-notla-intihar-etti-h31687.html

İlgili haber: "İntihar eden Furkan Celep'in ailesi ilk kez konuştu" "18 yaşındaki Furkan Celep'in intiharı ailesi ve sevenlerini yasa boğdu. İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, intihar eden Furkan Celep'in ailesiyle görüştü. Aile ilk kez konuştu. İşte detaylar... İNTİHAR TEMALI VİDEOLAR  Ailenin anlattığı ve benim de gördüklerime dayanarak edindiğim intiba; ailenin herhangi bir geçim sıkıntısı da yok. Ailenin bana naklettiği bazı olayları size aktarmak istiyorum. Furkan’ın, YouTube’da yayınlanan intihar temalı videoları izlediğini, 4 yıl önce intihar eden Mehmet Pişkin’in intihar anını gösteren videoyu devamlı izlediğini, 5 Eylül’de İzmir’de intihar eden Melisa ile öldükten sonra, o hayattaymış gibi ona mesajlar yazdığını söylediler. İNTİHAR ETMEK İSTEYEN BAŞKA FURKAN VAR  İntihar temalı paylaşılan videoların altında gençleri intihara sürükleyen her gün yüzlerce yorumların güncellenerek yayınladığını fark etmişler. İntihar odaları şeklinde sitelerin kurulduğundan bahsettiler. Ailenin benden bir talebi oldu: Biz, evladımızı yitirdik, ama bu siteleri takip eden, sırada intihar etmek için bekleyen çok Furkan var. Başka Furkanlar ölmesin, bu videolar ve bu siteler yasaklansın diyorlar." https://www.kocaelidenge.com/gundem/intihar-eden-furkan-celep-in-ailesi-ilk-kez-konustu-h31812.html
Kocaeli Denge https://www.kocaelidenge.com/gundem/intihar-eden-furkan-celep-in-ailesi-ilk-kez-konustu-h31812.html

164-) "Kardeşinden mesaj gelince harekete geçen abi gittiği yerde kardeşinin son anlarına tanık oldu",

https://www.sondakika.com/haber/haber-agabeyine-beni-buradan-al-diye-mesaj-atip-intihar-13620897/

163-) "Duvara asılı olarak bulunan şahsın son paylaşımındaki not dikkat çekti" İntihar notu: "Herkes ölümden korkuyor çünkü herkes nur içinde yatmayacağını iyi biliyor"

https://www.sondakika.com/haber/haber-alanya-da-duvara-asili-olarak-maskeli-halde-olu-13619280/

162-) "Arkadaşlık isteğini kabul etmeyen kadını öldüren şahıs, aynı silahla intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-3-sayfa-handan-bul-un-arkadaslik-istegini-kabul-etmedigi-13618906/

161-) "Bozdoğan Kemeri'nde intihar girişimi! Hayattan bıktığı için ölmek isteyen vatandaş güçlükle sakinleştirildi",

https://www.sondakika.com/haber/haber-bozdogan-kemeri-nde-intihar-girisimi-13614457/

160-) "Şişli'de Iraklı gencin metro raylarına atlayarak intihar ettiği görüntüler ortaya çıktı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-sisli-de-metroda-intihar-eden-irakli-kamerada-13613121/

159-) "Korona testi pozitif çıkınca 4. kattan atlayan kadın, şans eseri kurtuldu",

https://www.sondakika.com/haber/haber-korona-testi-pozitif-cikan-kadin-4-kattan-atladi-13610572/

158-) "Aleyna Çakır cinayetinin şüphelisi Ümit Can Uygun'un annesi intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-aleyna-cakir-cinayetinin-suphelisi-umit-can-uygun-13608945/

157-) "Nişanlısını ve annesini öldüren şahıs, aynı tüfekle intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-evlilik-hazirligi-yaptigi-kadini-ve-annesini-13607470/

156-) "Bahçedeki tartışma kanlı bitti! 87 yaşındaki adam eşini öldürüp intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-haberleri-87-yasindaki-adam-esini-oldurup-intihar-etti-13607934/

155-) "Cami avlusunda pencereye iple asılmış cansız beden bulundu",

https://www.sondakika.com/haber/haber-cami-avlusunda-soke-eden-goruntu-13605586/

154-) "30 metre yüksekliğindeki kayalıktan atlayan genç, hayatını kaybetti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-haber-30-metre-yukseklikteki-kayaliklardan-atlayan-sukru-13605612/

153-) "Yengesiyle yasak aşk yaşayan adamın karısı canına kıydı! Oğlu her şeyi bir bir anlattı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-imam-1-ay-once-olen-kardesinin-esiyle-yasak-ask-13605404/

152-) "Avustralyalı dansöz, tartıştığı sevgilisi kendisine tecavüz etmesin diye sekizinci kattan atladı",

https://www.sondakika.com/fotogaleri/avustralyali-dansoz-sevgilisinin-tacizinden/

151-) "9 yıl boyunca akrabası tarafından cinsel istismara uğradıktan sonra intihar eden gencin annesinin feryadı yürek sızlattı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-cinsel-istismara-ugrayip-intihar-eden-emre-nin-13602956/

150-) "21 yaşındaki genç, bodrum katına inip silahla yaşamına son verdi",

https://www.sondakika.com/haber/haber-21-yasindaki-genc-tabanca-ile-intihar-etti-13598766/

149-) "Sinir krizi geçirerek 5. kattan atlamaya kalkan kadını alt kattaki genç kurtardı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-sinir-krizi-gecirerek-5-kattan-atlamaya-kalkan-13597567/

148-) "Sivas'ta Bir Kadın Çırılçıplak Atlayarak İntihar Etti",

https://www.buyuksivas.com/cirilciplak/

147-) "Korona virüs Tedavisi Gören Vatandaş Hastahanede İntihar Etti",

https://www.haber71.net/korona-virus-tedavisi-goren-vatandas-hastahanede-intihar-etti/

146-) "İntihar Eden Anne ve Babanın İki Çocuğu Yetim Kaldı",

https://www.nevsehirkenthaber.com/gundem/intihar-eden-anne-ve-babanin-2-cocugu-yetim-kaldi-h36259.html

145-) "Baba oğul tartıştı, yarım saat arayla intihar ettiler",

https://www.memurlar.net/haber/924275/baba-ogul-tartisti-yarim-saat-arayla-intihar-ettiler.html

144-) "9 Yaşındaki Çocuk Kendisini Asarak İntihar Etti",

http://www.gundem67.com/zonguldak/9-yasindaki-cocuk-kendisini-asarak-intihar-etti-h85230.html

143-) "İntihar girişiminde bulunan gencin üzerine atladılar!",

https://www.sabah.com.tr/yasam/2020/08/06/intihar-girisiminde-bulunan-gencin-uzerine-atladilar

142-) "65 yaşındaki adam, evde kendini iple tavana asarak intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-evinin-catisinda-kendisini-tavana-iple-asti-13596310/

141-) "Bebeğini kaybeden kadının yürek acısı! Bir anda yola atlayıp ölmek istedi",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-haberi-olumun-kiyisindan-son-anda-boyle-aldilar-13591571/

140-) "Polis ekipleri buldukları intihar mektubu ile çocuğu kurtardı",

https://www.milliyet.com.tr/gundem/polis-ekipleri-bulduklari-intihar-mektubu-ile-cocugu-kurtardi-6156658

139-) "İltica başvurusu reddedilen genç intihar etti",

https://yeni1mecra.com/iltica-basvurusu-reddedilen-genc-intihar-etti/

138-) "24 yaşındaki üniversite öğrencisi, 4'üncü kattaki evinin penceresinden atladı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-universiteli-genc-4-uncu-kattan-atlayarak-intihara-13586402/

137-) "9 yaşındaki oğlunun gözleri önünde eşini katleden öğretmen, 4. kattan atlayarak intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-izmir-de-korkunc-olay-esinin-bogazini-kesip-13585587/

136-) "Uzman çavuş, sokakta kafasına ateş ederek intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-nevsehir-de-izne-gelen-uzman-cavus-intihar-etti-13585314/

135-) "Tunceli'nin Hozat ilçesinde bir hakim intihar etti!",

https://www.gursesgazetesi.com/gundem/tuncelinin-hozat-ilcesinde-bir-hakim-intihar-etti-h40105.html

134-) "Salı Pazarı’nın kurulduğu alanda intihar etti",

https://www.kesanpostasi.com/sali-pazarinin-kuruldugu-alanda-intihar-etti.html

133-) "Uşakta Bunalım Geçiren Genç Hemşire 5. Kattan Atlayarak İntihar Etti.",

https://www.usak.tv/adliyejanpolis/usak-ta-bunalim-geciren-genc-hemsire-5-kattan-atlayarak-intihar-h40924.html

132-) "Siyanürle İntihar Eden Eylül'ün Annesi İlk Defa Konuştu! Babası kızıma babalık yapmadı." Eylül Kacanoğlu'nun annesi Mine Ceylan: "Kimsenin pandemide kendisini korumadığını söyledi. 18 yaşında Gizem olan ismini Eylül olarak değiştirdi. Biz üzülmeyelim diye bir şey söylemiyordu. Onun hayali Fransa'ya gitmekti. ALES sınavına gireceğini söylemedi, böyle sınava girip sürpriz yapardı. Para biriktiriyordu. Savcı bize kızımın içeceğine siyanür katarak intihar ettiğini söyledi. Çalıştığı oteli aradım. Otelden izin alıp sınava gireceğini anlattılar. Babası ona babalık yapmadı. Biz boşandıktan sonra ablamın kızıyla evlendi. Daha sonra ondan da boşandı. Ablamın kızından olan çocuğunun lütfen sosyal medya paylaşımlarına bakın. Bu adama lanetler ediyor. Cinsel taciz iddiasından bulunuyor. Annesi ve kendisinin öldürüleceğine dair sosyal medyadan mesajlar atıyor. "Bir baba kızını böyle sevemez" diyor. "Kimse bunun üzerine gitmeyecek mi? Ben uzaklaşmak için elimden geleni yaptım. Ailem bırakmadı." Kızımı haftasonları alabiliyordum. Şu tırnağının yarısı kadar böcek halinde geliyordu. Kızım evime geldiğinde elbise alırdım. "Anne yırtarlar" derdi ve yırttıklarını söylerdi. Kimseye muhtaç ettirmedim. Her şeyi ile ilgilendiğim halde ben annelik yapmamışım. Yıllarca kızımla sustuk sustuk kendimizi ispatlayamadık. Çocuk gitti kavga bitmedi. Kızımın acısını yaşatmıyorlar. Benim ayrılmamın sebebi bu adamın dört duvar içerisinde yaşadıklarımı ispatlayamadığımı için çocuğumla beraber kaçtım. Benim kızım gitti. Aile konularını kaldıramadı, içine attı. O taraftan birisi ona zarar mı verdi? Kızım bize mahcup kalmamak için mi bunu yaptı?"

https://kocaelifikir.com/haberler/gundem/siyanurle-intihar-eden-eylul-un-annesi-ilk-defa-konustu--babasi-kizima-babalik-yapmadi/48494

131-) "Eşarpla kendini pencere korkuluklarına astı! Cansız bedenini gören kocası sinir krizi geçirip kendisini bıçakladı",

https://www.nazillihavadis.com/nazillide-genc-kadin-intihar-ettikriz-geciren-kocasi-kendini-bicakladi-99059h.htm

130-) "İntihar eden genç kızın paylaşımları sosyal medyanın gündeminde! Babası ölmesini istemiş",

Kendi yazısıyla Buse Melisa'yı intihara götüren ve intihar kararı süreci: "Babamın beni öldürmeyeceğini biliyorum, bunu yapamaz. Bana o kadar çok "Kendini öldür" "başıma gelmiş en kötü şeysin" veya "al silahı sık kafana bir gün ağlar sonra hayatıma devam ederim" dedi ki artık bunu yapmalıymışım gibi hissediyorum. Çok düşünmemeliyim, korkuyorum Yoongi. Dedi ki, intihar bile edemezmişim. Korkağın tekiymişim ölmeyi göze alamayacak kadar şımarıkmışım. Ölsem de kurtulsaymış ama bunu yapamayacağımı biliyormuş ve bu yüzden de sinirliymiş. Bir de şey, beni seviyormuş. Bana sürekli küfür ediyor, beni sürekli aşağılıyor, benden nefret ediyor, bana ölmemi söylüyor ya da beni öldüreceğini, bana neden orospu diyor ... ellerim titremeye başladı biraz dursam olur mu? Özür dilerim Yoongi. Keşke kendi hayatımı sonlandırabilecek kadar cesaretli olsaydım, çünkü bunu yapmadığım  her gün canımı daha çok acıtacak şeyler yaşıyorum. Fazla sıkıyor bu durum canımı, yaptığım belki de çocukça ama ben bu histen kurtulamazsam bir gün geri dönüşü olmayan şeyler yapacağım Yoongi. Gece uzun, kahvem yanımda ve sen... hadi son gecemizi geçirelim Yoongi. Bugün beni posterlerimi yırtmak ile tehdit etti, ben de elinde koz olmasın diye tüm posterlerimi söktüm. Onun elinden tüm kozları alacağım. Bugün beni ölümle tehdit etti. O kadar sinirlendi ki beni boğmamak için zor durdu, bundan eminim ama bu tokat atmasına engel olmadı. Babamın eli biraz serttir gerçekten çok acıtır yani. İlk başta burnumu falan kırdı sandım canım çok acıdı, nefes alamadım gerçekten ama bir şey olmamış. Dudağım şişti sadece. Babam beni intihara teşvik etmek için eve halat almış odaya koymuş. Poşetten de çıkarmış. Bu ne diyorum hiç diyo intihar etmek istiyorsanız diye aldım diyor. Bu gece ölürsem ve babam benden nefret ettiği için peşimden gelirse ne yapacağım? Bu dünyada beni koruyamayan Tanrı onun yanına gittiğimde beni babamdan korur mu? Yoksa orada da çok acı çeker miyim? Yoongi korkuyorum, ölmekten çok babamdan korkuyorum, neden bunları yaşıyorum?" "Tetiği çektim."

https://www.sondakika.com/haber/haber-babasinin-beylik-tabancasiyla-intihar-etti-13573063/

https://www.sondakika.com/haber/haber-babasinin-beylik-tabancasiyla-intihar-etti-13573653/

128-) "Sevgilisiyle kavga edip silahı kafasına dayayan genci, polis saatler sonra ikna edebildi",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-haberi-alanya-da-bunalima-giren-genc-kafasina-silah-13566358/

127-) "Astsubay, eşini ve 1 kişiyi öldürdükten sonra intihar etti", Kafasına dayadığı silahın tetiğini çekmeden önceki son sözü: "Bitirdiniz beni!"

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-izmir-de-esini-ve-1-kisiyi-olduren-zanli-intihar-13565335/

126-) "Bileklerini jiletle kesen gencin intiharını, alt kata sızan su ortaya çıkardı", "Genç hayatını kaybederken, 10 sene önce de intihar girişiminde bulunduğu öğrenildi."

https://www.sondakika.com/haber/haber-alt-kata-su-sizdi-intihar-ortaya-cikti-13551529/

125-) "Köpeğe Tecavüz'den Yargılanan Adam Tarım ilacı içerek intihar teşebbüsünde bulundu."

https://www.sondakika.com/haber/haber-kopege-tecavuz-ederken-yakalandi-koyluler-tepkili-13537731/

124-) "Ünlü gitarist Soner Egesel, otelde intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-unlu-gitarist-soner-egesel-otelde-intihar-etti-13535571/

123-) "3 Çocuk Babası Adam, Alacaklısından Helallik İsteyip İntihar Etti", İntihar notu: "Hakkını helal et, borcunu ödeyemiyorum. İntihar edeceğim."

https://www.haberler.com/alacaklisindan-helallik-isteyip-intihar-etti-11429997-haberi/

122-) "Uzman onbaşı, 2 ayrı not bırakıp intihar etti", Vasiyeti: "Sana nasihatim var. Evlen, eşine iyi bir kadın, çocuklarına iyi bir anne ol. Biliyorum arkamdan ağlayacaksın ama ben senin ağlamana dayanamam",

https://www.veryansintv.com/uzman-onbasi-2-ayri-not-birakip-intihar-etti

121-) "Bursa'da PTT şubesinde intihar şoku",

http://www.gazetevatan.com/bursa-da-ptt-subesinde-intihar-soku-1336526-yasam/

120-) "Cipten atlayıp intihar eden genç son yolculuğuna uğurlandı."

https://www.denizlihaber.com/yasam/yasam-genel/cipten-atlayip-intihar-eden-genc-son-yolculuguna-ugurlandi/

119-) "İntihara kalkışan genç kadının yaşadıkları yürek dağladı", İntihar notu: "Beni hiç kimse sevmiyor. Sevdiğim insan da beni sevmiyor. Atacağım kendimi, uzak durun benden" "Annem bir adamla evlendi. Annem babam ayrıydı, ben 7 yıl boyunca babamı görmedim. Yaşadıklarımdan dolayı ben hep korktum. 9 yaşında istismara uğramaya başladım. Annem tarafından ve annemin evlendiği insan tarafından. Hiç kimse korkmasın. Dünya o kadar adaletsiz ki, hiç kimse sesini çıkartmadı. Ama herkes sesini çıkarsın. Bu kadar kötü bir şey olamaz. Sesinizi çıkartın. Kız çocukları kendinizi savunun. Ben bunu söylüyorum. Her zaman dimdik durun. Kız çocuğuna istismar edenleri asacaksınız. Onların yaşamaya hakkı yok, onlar barınmasın bu dünyada. Onlar öyle bir pislik insan ki. Bir tane çocuğa tecavüz eden insan gebertilsin, idam edilsin. Çocuk, kadın ve hayvan istismarcıları inşallah gebertilsin. İdam yasası bir an evvel getirilsin. Hak eden yerini bulsun, yeter bu kadar" 

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-haberi-intihara-kalkisan-genc-kadin-cocukken-tecavuze-13534505/

118-) "14 yaşında cinsel istismara uğrayan model, anne olamayacağını öğrenince canına kıydı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-yasadigi-tecavuzden-dolayi-cocuk-sahibi-13530677/

117-) "Pres makinesine başını sokarak intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-pres-makinesine-basini-sokarak-intihar-etti-13527739/

116-) " "Yataklara düşmekten korkuyorum" yazılı not bırakıp kendini sulama havuzuna attı", İntihar notu: "Felç olmaktan, yataklara düşmekten korkuyorum. Yaptığımın yanlış olduğu bile bile intihar ediyorum"  https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-yataklara-dusmekten-korkuyorum-yazili-not-birakip-13524357/

115-) "18 yaşındaki genç kızı intihara sürükleyen tecavüzde Adli Tıp muayenesi tüm detayları ortaya çıkardı", İntihar mektubu: "Ben 18 yaşında köyde yaşıyorum. Musa Orhan hayallerimi, hayatımı, umutlarımı yıktı, beni kirletip dünyamı başıma yıktı. Benim canım acıyor dayanamıyorum. Beni kandırdı Musa Orhan. Arkadaşının evine götürdü. 1 gün bana dokunmasına izin vermedim. 2'nci gün zorla namusumu kirletti. Tecavüz etti. Beni tehdit etti. Eğer söylersem beni öldüreceğini söylüyordu. Artık öleceğim için korkmama gerek yok."  https://www.sondakika.com/haber/haber-musa-orhan-in-genc-kiza-yaptiklari-akilalmaz-13522521/ 

114-) "Cinsel saldırıya uğrayıp intihar girişiminde bulunan İ.E. 33 gün sonra öldü",

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/08/18/cinsel-saldiriya-ugrayip-intihar-girisiminde-bulunan-i-e-33-gun-sonra-oldu/

113-) "İntihar eden annesini görünce sinir krizi geçirip bileklerini kesti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-intihar-eden-annesini-gorunce-sinir-krizi-gecirip-13507723/

112-) "Ağabeyinin darp ettiği üniversiteli Ceylan, kendini ikinci kattan attı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-agabeyinin-darp-ettigi-universiteli-ceylan-kendini-13506106/

111-) "Sabah işe gidenler havalandırma motorunda sallanan cansız bedeni görünce donup kaldı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-haber-evinin-balkonunda-asili-halde-olu-bulundu-13502751/

110-) "Not bırakarak intihar etti", İntihar notu: "Ben suçsuzum. Bugüne kadar onurum ve gururumla yaşadım. Gururumla ölüyorum."

http://www.marmarahaber.com.tr/haber/64734/not-birakarak-intihar-etti.html

109-) "Tanınmış şarkıcıdan intihar girişimi!", Şarkıcının açıklaması: "intihar ettim, menajerim beni kurtardı. Psikolojim çok bozuk ve yalnız olarak sizden destek istiyorum.”

https://tele1.com.tr/hande-yeneri-ornek-alan-taninmis-sarkicidan-intihar-girisimi-203025/

108-) "İntihar eden yurttaş: Beni virüs değil çaresizlik öldürdü", İntihar notu: “Korona virüs öldürmedi beni ama sahipsizlik, çaresizlik, umutsuzluk öldürdü.”

https://dokuz8haber.net/toplum-yasam/intihar-eden-yurttas-beni-virus-degil-caresizlik-oldurdu/

107-) "Sevgilisini ve kendini benzin döküp yaktı! Kendisi hastanede, talihsiz kadın morgda,"

https://www.sondakika.com/haber/haber-ordu-da-vahset-13494857/

106-) "Kan donduran olay! Bir baba, önce 7 yaşındaki kızını sonra kendisini astı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-iskenderun-da-bir-kisi-once-kizini-sonra-kendini-13492639/

105-) "Arkadaşlarına mesaj atıp intihar etti" İntihar notu: 'Beni unutmayın. Sizi çok seviyorum. Sizden adam olanın canına tüküreyim. Canımsınız, yaşanmışlıklar çok güzeldi. Ailem, Eminem size emanet."

 https://www.gazette.com.tr/Haber/gundem/arkadaslarina-mesaj-atip-intihar-etti-25617

104-) "İzmir’de korkunç olay: 4 yaşındaki kızını öldürüp, intihar etti",

https://www.haberx.com/post/568181/izmir-de-korkunc-olay-4-yasindaki-kizini-oldurup-intihar-etti

103-) "Emekli polis kanlar içinde bulundu",

https://www.mynet.com/emekli-polis-kanlar-icinde-bulundu-110106453130

102-) "'Kul hakkı yedim' deyip nehre atlamaya çalışan şahsı polis kurtardı",

https://www.haber7.com/guncel/haber/2988814-kul-hakki-yedim-deyip-nehre-atlamaya-calisan-sahsi-polis-kurtardi

101-) "İntihar teşebbüsünü izlemek için sosyal mesafe kuralını hiçe saydılar",

https://www.haber7.com/guncel/haber/2963721-intihar-tesebbusunu-izlemek-icin-sosyal-mesafe-kuralini-hice-saydilar

100-) "Tarsus’ta itfaiyenin şişme botu intihar girişimini engelledi",

https://www.tarsusakdeniz.com/haber-tarsusta-itfaiyenin-sisme-botu-intihar-girisimini-engelledi/46636

99-) "Avukat Çimen: ‘Gülistan Doku intihar etti’ tezi çöktü",

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/avukat-cimen-gulistan-doku-intihar-etti-tezi-coktu-5968520/

98-) "Kanser hastası yaşlı adam, evinde tüfekle kendisini vurarak intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-kanser-hastasi-yasli-adam-intihar-etti-13476447/

97-) "Son 24 saat içinde 5 kişi intihar etti",

https://dokuz8haber.net/toplum-yasam/son-24-saat-icinde-5-kisi-intihar-etti/

96-) "Tartıştığı eşini su almaya gönderen şahıs, silahla kendini boğazından vurdu",

https://www.sondakika.com/haber/haber-tartistigi-esini-su-almaya-gonderdikten-sonra-13460125/

95-) "İnternetten tanıştığı kadın evli çıkınca köprüye çıkıp kendini kesti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-internetten-tanistigi-kadin-evli-cikinca-kopruye-13458321/

94-) "Zabıta memuru alkolün etkisiyle kendini tabancayla vurdu! O anlar saniye saniye kaydedildi"

https://www.sondakika.com/haber/haber-zabita-memurunun-kendini-vurma-ani-kamerada-13456936/

93-) "İstanbul'da yaşanan dehşet anları kamerada! Eski eşini vurup intihar eden adama"

https://www.sabah.com.tr/video/yasam/son-dakika-haberi-istanbulda-yasanan-dehset-anlari-kamerada-eski-esini-vurup-intihar-eden-adama-video

92-) "Bursa'da intihar edeceğini söyleyerek ormana giren kadının açıklamaları şoke etti"

https://www.sabah.com.tr/video/yasam/bursada-intihar-edecegini-soyleyerek-ormana-giren-kadinin-aciklamalari-soke-etti-video

91-) "Bunalıma Giren Yaşlı Çift İntihar Etti"

https://gercekfethiye.com/bunalima-giren-yasli-cift-intihar-etti/26981/

90-) "Bursa'da bir kadın, eşi pazara gidince çarşaf ile kendini asarak intihar etti"

https://www.haberler.com/son-dakika-haberi-pazardan-donen-es-hayatinin-en-aci-tablosuyla-13373518-haberi/

89-) "Suçlarını ya namazla ya duayla ya da bayrakla örtüyorlar: "Nadira'ya ne oldu?" "

https://sendika63.org/2020/07/suclarini-ya-namazla-ya-duayla-ya-da-bayrakla-ortuyorlar-nadiraya-ne-oldu-592639/?fbclid=IwAR3WKQ1TZyKXYQExjwKhbB_hcaeYztwJN-06gDfXsqwa6IoFX_glJzwb2x8

88-) "İmam, cami avlusunda kendini asan genci ölümden kurtardı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-imam-cami-avlusunda-kendini-asan-genci-olumden-13445682/

87-) "Polis memuru, tabancasıyla intihar etti",

http://www.bursadabugun.com/haber/polis-memuru-tabancasiyla-intihar-etti-1157084.html

86-) "Oğlunun alacaklılarının baskısına dayanamadı, intihar etti",

https://www.haberler.com/ozel-oglunun-alacaklilarinin-baskisina-dayanamadi-12269475-haberi/

85-) "Hastaneden izinli çıkan yaşlı adam, bağ evinde canına kıydı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-hastaneden-izinli-cikti-bag-evinde-intihar-etti-13436148/

84-) "Rehabilitasyon merkezini pompalı tüfekle basan şahıs, bir kişiyi öldürdükten sonra intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-oglunun-egitim-gordugu-rehabilitasyon-merkezinin-13435859/

83-) "Bebeğiyle birlikte 5. kattan düşerek ölen annenin intihar ettiği ortaya çıktı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-bolu-da-bebegiyle-birlikte-5-inci-kattan-beton-13435250/

82-) "Mehmet Pişkin'in intihar etmesi engellenebilirmiş!", İntihar notu: "Merhabalar, Mehmet Pişkin ben. 16 Ekim 2014 sabah saatlerindeyiz. Bu bir intihar mektubu. Bu sabah yaşam defterimi kapatıyorum. Birçok arkadaşımla konuştum bu süreçte, dolaylı ya da doğrudan, okudum, araştırdım ve hatta doktora gittim ama sonunda bu kararı aldım”Bu sabah yaşam defterimi kapatıyorum. Bana ayrılan sürenin sonuna geldik. Bir aksilik çıkmaz umarım. Gördüğünüz üzere alkollü, ya da herhangi bir uyuşturucu madde etkisi altında değilim, gayet aklım başında. Konuyu serbest irademle, yeterince ve uzun süre değerlendirdiğimi düşünüyorum. Birçok arkadaşımla konuştum bu süreçte. Okudum, araştırdım, hatta doktora gittim. Ama sonunda bu kararı aldım. Çok uzun zamandır mutsuzum. İntihar benim için yeni bir şey değil. Elbette bardağı taşıran damlalar oluyor. Ama taşan bir bardakta birkaç damlayı sorumlu tutmak çok doğru gelmiyor bana. Son aylarda sürekli bu fikirle uyanıyorum. Hayatımın geri kalanına devam etmek için istek duymuyorum. Bu kısır döngüyü kıramadım. Herhangi bir dini inancım yok. Gömülmek istemiyorum. Bir kadavra yapsınlar, bilimsel araştırmalara versinler bedenimi. Çocuklar iskeletimle oynasın. Olmadı balıklara atsınlar. Ama mezar istemiyorum. Hoşçakalın. Aşkla yaşayın. Çok güzel olsun hayatınız."

https://www.star.com.tr/guncel/mehmet-piskinin-intihar-etmesi-engellenebilirmis-haber-954981/

81-) "Denizli'de genç anne telle intihar etti": İntihar notu: "Bazen zor gelir anlamak, sallanasın gelir boşlukta'',

 https://www.denizli24haber.com/haber/denizlide-genc-anne-telle-intihar-etti-30369

80-) "19 yaşındaki gencin cebindeki intihar notu okuyanları dehşete düşürdü": İntihar notu: "Artık dayanamıyorum. Sürekli takip edildiğimi düşünüyorum. Ben ölmezsem başkaları ölecek. Babama da söyleyin çok çekti. Eğer ölmez sakat kalırsam beni öldürün. Umudunu kaybetmiş olanın kaybedecek bir şeyi yoktur."

https://mobile.tgrthaber.com.tr/fotogaleri/19-yasindaki-gencin-cebindeki-intihar-notu-okuyanlari-dehsete-dusurdu-18533

79-) "18 sayfalık not bırakıp intihar eden Eren'in cesedi 20 gün sonra bulundu", İntihar notu: "Kimsesiz bırakıldım."

http://www.sanalbasin.com/18-sayfalik-not-birakip-intihar-etti-35954756/

78-) "Ekipler, yakınlarına üç kelimelik intihar mesajı gönderen genci arıyor": İntihar notu: "Ben artık yokum."

https://www.haberler.com/intihar-notu-birakan-muhammet-baraj-golunde-13186508-haberi/

77-) "Sevdiği kız başkasına verilince sosyal medyada canlı yayın yapıp intihar etti",

https://www.cnnturk.com/video/turkiye/sevdigi-kiz-baskasina-verilince-sosyal-medyada-canli-yayin-yapip-intihar-etti-video

76-) "Çernobil Kahramanı Diziyi İzledi, İntihar Etti!"

  https://qha.com.tr/haberler/cernobil-kahramani-diziyi-izledi-intihar-etti/56410/

75-) "Bursa'da anne vahşeti! 2 evladını öldürüp intihar etti"

https://www.iha.com.tr/haber-bursada-anne-vahseti-2-evladini-oldurup-intihar-etti-854457/

74-) "Metro hattına atlayan kişi feci şekilde can verdi"

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/metro-hattina-atlayan-kisi-feci-sekilde-can-verdi-5633438/

73-) "Bileğinde kesik izi olan anne önce 1 yaşındaki bebeğini ardından kendini 10. kattan aşağı bıraktı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-haberi-antalya-da-kizi-ve-torununu-kaybeden-anneanne-ve-13416003/

72-) "Dini nikahlı eşini ve 6 yaşındaki kızını öldürüp, intihara kalkıştı"

 https://www.sondakika.com/haber/haber-tekirdag-dini-nikahli-esini-ve-6-yasindaki-kizini-13412327/

71-) "Wishes Unfulfilled, No One Responsible For My Death: Aditya’s ‘Suicide Note’ Recovered"

https://ommcomnews.com/odisha-news/wishes-unfulfilled-no-one-responsible-for-my-death-adityas-suicide-note-recovered

70-) "Kayıp Seul Belediye Başkanı Park Won-soon ölü bulundu"

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53345898

69-) "Bir gün sonra evleneceği nişanlısından ayrılan şahıs intihara kalkıştı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-ask-acisi-aydin-polisini-ayaga-kaldirdi-13411245/

68-) "Uzman onbaşı ardında bir not bırakıp canına kıydı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-bursa-da-uzman-onbasi-sosyal-medyaya-not-13411516/

67-) "Tuzla İçmeler Marmaray Durağı'nda bir kişi intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-tuzla-da-bir-sahis-marmaray-duragi-nda-raylara-13410700/

66-) "Testi pozitif çıkan yolcuyla temas ettiği için karantinaya alınan otobüs şoförü, canına kıydı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-karantinadaki-otobus-soforu-intihar-etti-13410429/

65-) "Sokak ortasında sevgilisini öldürdü, polisi görünce kendini vurdu"

https://www.sondakika.com/haber/haber-ordu-da-once-sevgilisini-oldurdu-polisi-gorunce-13409794/

64-) "Bileklerini keserek intihar girişiminde bulundu"

https://www.milligazete.com.tr/haber/1212447/bileklerini-keserek-intihar-girisiminde-bulundu

63-) "Tarsus'ta İntihar Olayı, 25 Yaşındaki Genç İntihar Etti"

https://www.mersinhaber.com/haber-tarsusta-intihar-olayi-25-yasindaki-genc-intihar-etti/375980

62-) "15 Yaşındaki Genç İntihar Etti"

http://www.sungurlugazetesi.net/15-yasindaki-genc-intihar-etti/834/

61-) "Osmangazi Köprüsü’nde ilk intihar girişimi"

https://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/osmangazi-koprusunde-ilk-intihar-girisimi-1927322/

60-) "Kanser hastası, kaldığı hastanede 6. kattan atlayarak intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-kaldigi-hastanede-6-nci-kattan-atlayarak-intihar-13405578/

59-) "4 yaşındaki çocuğunu komşusuna bırakan annenin sır dolu intiharı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-cocugunu-komsusuna-birakan-genc-annenin-sir-13403714/

58-) "Psikolojik bunalıma giren uzman çavuş, beylik tabancasıyla kendini öldürdü",

https://www.sondakika.com/haber/haber-uzman-cavus-beylik-tabancasiyla-kendini-oldurdu-13403726/

57-) "Akhisar'da Köprüye Asarak İntihar Etti",

 http://www.akhisar6eylul.com/haber/akhisarda-kopruye-asarak-intihar-etti-7053.html

56-) "Muğla'da sınav stresine dayanamayan genç kız intihar etti"

https://www.karar.com/muglada-sinav-stresine-dayanamayan-genc-kiz-intihar-etti-1571596

55-) "Denizli’de Genç Tüfekle İntihar Etti"

https://www.denizli24haber.com/haber/denizlide-genc-tufekle-intihar-etti-30305

54-) "İzmir'de doğum uzmanı doktor intihar etti"

https://www.memurlar.net/haber/914237/izmir-de-dogum-uzmani-doktor-intihar-etti.html

53-) "Bunalıma giren bir çocuk babası, 9. kattan atlayarak intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-dokuzuncu-kattan-atlayarak-intihar-etti-13392554/

52-) "Kocaeli'de yaşlı adam, kendisini yol kenarındaki ağaca asarak intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-son-dakika-haberi-kendisini-agaca-asip-intihar-etti-13391418/

51-) "Babasının İzmir'e gittiğini öğrenen genç, intihara kalkıştı",

https://www.sondakika.com/haber/haber-babasinin-izmir-e-gittigini-ogrenince-yon-13384983/

50-) "İş bulamadığı için intihara kalkışan adamı jandarma ikna etti"

 https://www.sondakika.com/haber/haber-korkuluk-demirine-bagladigi-ipi-boynuna-da-13378606/

49-) "Cinnet getiren baba, iki kızını pompalı tüfekle öldürdükten sonra intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-adana-pompali-tufekle-esini-yaraladiktan-sonra-13376093/

48-) "Eşinin boşanma davası açtığını öğrenen kadın intihara kalkıştı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-esinin-bosanma-davasi-actigini-ogrenen-kadin-13359139/

47-) "Evlenmelerine izin verilmediği için birlikte intihar eden gençler elleri bağlı halde bulundu"

https://www.sondakika.com/haber/haber-evlenmelerine-izin-verilmedigi-icin-birlikte-13360546/

46-) "Görüntü Türkiye'den! Çırılçıplak soyunan kadın, kendisini balkondan aşağı bıraktı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-kadikoy-deki-intihar-tesebbusu-kamerada-13360619/

45-) "Galatasaray Divan Kurulu Üyesi Azeri, intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-galatasaray-divan-kurulu-uyesi-azeri-kurtarilamadi-13355197/

44-) "Uzaklaştırma kararı verilen koca, eşini uyurken öldürdü ardından kendisini astı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-giresun-da-kadin-cinayeti-esini-uyurken-13351318/

43-) "Ev arkadaşını intihara yönlendirip, cesedini gizlemekten tutuklandı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-ev-arkadasini-intihara-yonlendirip-cesedini-13340578/

42-) "5 milyon lira kaybettiğini sanıp trenin altına atladı, gerçek sonradan ortaya çıktı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-5-milyon-lira-kaybettigini-sanip-trenin-altina-13338211/

41-) "Kolonya içerek intihara kalkıştı, kaldırıldığı hastanenin penceresinden atlayıp öldü"

https://www.haberturk.com/denizli-haberleri/78806740-kolonya-icerek-intihara-kalkisti-kaldirildigi-hastanenin-penceresinden-atlayip-oldu

40-) "Bunalıma giren genç, boğazını bıçakla keserek intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-bogazini-bicakla-kesen-genc-hayatini-kaybetti-13334968/

39-) "Alkollü vatandaş, 9. kattaki evinin penceresinden kendini aşağıya bıraktı"

 https://www.sondakika.com/haber/haber-izmir-9-uncu-kattan-atlayip-hava-yastigina-dustu-13329725/

38-) "Cezaevindeki kız kardeşini görmek için adliyenin karşısında intihara kalkıştı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-cezaevindeki-kiz-kardesini-gormek-icin-adliyenin-13326649/

37-) "Persecuted Egyptian LGBTQ activist Sarah Hegazy dies of suicide"

https://www.albawaba.com/node/1362549

 https://peoplesdispatch.org/2020/06/15/persecuted-egyptian-lgbtq-activist-sarah-hegazy-dies-of-suicide/

36-) "Her yıl yüzlerce kişinin intihar ettiği ormanda bir kişi daha kendini astı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-japonya-daki-intihar-ormaninda-intihar-vakasi-13319927/

35-) "Eşi ve 2 çocuğunu öldüren baba, ardından intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-esi-ve-2-cocugunu-oldurup-intihar-etti-1-13316182/

34-) "Yasak aşkta feci son! Son buluşmada basılınca intihar ettiler"

 https://www.internethaber.com/yasak-askta-feci-son-son-bulusmada-basilinca-intihar-ettiler-2065974h.htm

33-) "Annesiyle tartışan vatandaş, evin tüm kapılarını kitledi ve kendisini diri diri yaktı"

 https://www.sondakika.com/haber/haber-kendini-eve-kilitleyip-atese-verdi-13285059/

32-) "Eşi tarlaya giden kadını yakınları evde intihar etmiş halde buldu"

https://www.sondakika.com/haber/haber-esi-tarlaya-giden-kadini-yakinlari-evde-asili-13287309/

31-) "Sosyal mesafe kuralını unutup meraklı gözlerle intihar girişimini izlediler"

 https://www.sondakika.com/haber/haber-sosyal-mesafe-kuralina-uymayip-intihar-girisimini-13278707/

30-) "22 yaşındaki genç "Ben size layık bir evlat olamadım" yazılı mektup bırakarak intihar etti"

 https://www.sondakika.com/haber/haber-rize-de-22-yasindaki-bir-genc-ben-size-layik-bir-13270309/

29-) "İntihara kalkışan genç, polisin 1 kilo tatlı ve dürüm sözü üzerine vazgeçti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-polisin-1-kilo-tatli-ve-durum-sozu-uzerine-13242711/

28-) "Evlerinin bahçesindeki ağaca kendini asan liseli Hasan hayatını kaybetti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-agaca-asili-bulunan-liseli-hasan-kurtarilamadi-13211787/

27-) "İstanbul'da lüks rezidansta oturan iş adamı canına kıydı"

 https://www.sondakika.com/haber/haber-kadikoy-de-luks-rezidansta-is-adami-intihar-etti-13211660/

26-) "Sevgilisinden ayrılan adam, video çekip intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-koprude-helallik-istedigi-goruntu-cekti-ardindan-13205768/

25-) "Milyarder Rus iş insanı Dmitriy Bosov intihar etti"

 https://www.sondakika.com/haber/haber-rus-milyarder-is-adami-bosov-intihar-etti-13195204/

24-) "2 çocuk babası şahıs, basketbol sahasında kendini asarak intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-basketbol-sahasindaki-adami-goren-sok-oldu-13196856/

23-) "Eşini bıçaklayarak öldüren 70 yaşındaki adam, balkondan atlayarak canına kıydı"

https://www.sondakika.com/haber/haber-esini-oldurdugu-iddia-edilen-supheli-intihar-etti-13189945/

22-) "Ekipler, yakınlarına üç kelimelik intihar mesajı gönderen genci arıyor."

 https://www.sondakika.com/haber/haber-intihar-notu-birakan-muhammet-baraj-golunde-13186508/

21-) "Former Playboy Playmate Ashley Mattingly posted an Instagram video from a hospital bed two days before she took her own life aged 33, revealing that she vomited blood after drinking too much alcohol" https://www.dailymail.co.uk/news/article-8245155/Former-Playboy-Playmate-Ashley-Mattingly-posted-Instagram-hospital-two-days-suicide.html

20-) "Boğazına hortum bağlayıp intihara kalkışan kişi 10 metreden aşağı düştü."

 https://www.sondakika.com/haber/haber-denizli-ozell-bogazina-hortum-baglayip-intihara-13180409/

19-) "Sıva yapmak için gittiği evde 6 yaşındaki kız çocuğuna istismarda bulunan tutuklu, cezaevinde intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-kiz-cocuguna-cinsel-istismardan-tutuklu-bulundugu-13175093/

18-) "A senior NYC doctor died by suicide after weeks of working on the coronavirus front lines, where her patients suffered heavily"

https://www.businessinsider.com/lorna-breen-nyc-coronavirus-doctor-suicide-patients-suffered-2020-4

17-) "Sakarya'da 36 yaşındaki kadın, av tüfeğiyle intihar etti."

https://www.sondakika.com/haber/haber-sakarya-av-tufegi-ile-intihar-etti-13140044/

16-) "Lüks aracının içinde kafasına ateş eden vatandaş, yaşamına son verdi"

https://www.sondakika.com/haber/haber-bursa-da-arabasinin-icinde-kafasina-ates-ederek-13128285/

15-) "İstanbul'da koronavirüs tanısı konan hasta, hastanenin camından atlayarak intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-koronavirus-tanisi-konan-yabanci-uyruklu-hasta-13119152/

14-) "Almanya'daki sevgilisi korona tedbirlerinden gelemeyince intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-almanya-daki-sevgilisi-korona-tedbirlerinden-13084763/

13-) "Kocaeli'de bir baba oğlunu öldürüp intihar etti",

https://www.sondakika.com/haber/haber-oglunu-oldurup-intihar-etti-2-13101352/

12-) "Virüs salgınından korkan genç mimar, 5. kattan atlayarak hayatına son verdi"

https://www.sondakika.com/haber/haber-koronavirus-korkusundan-intihar-etti-13072573/

11-) "Eski sevgilisini öldürüp, aynı silahla intihar etti"

https://www.sondakika.com/haber/haber-eski-sevgilisini-oldurup-ayni-silahla-intihar-etti-13044957/

10-) "Ege Üniversitesi'nde Görev Yapan Profesör "Çok borcum var" Diyerek Yaşamına Son Verdi."

https://sendika63.org/2020/03/ege-universitesinde-gorev-yapan-profesor-cok-borcum-var-diyerek-yasamina-son-verdi-579797/

9-) "Why suicide is more common among celebrities, CEOs and creatives, and how therapy helps" (South China Morning Post)

 https://www.scmp.com/lifestyle/health-wellness/article/2151761/why-suicide-more-common-among-celebrities-ceos-and

8-) "Ankara'da özel bir okulda matematik öğretmenliği yapan İnan Avşar yaşamını sona erdirdi. Avşar, önceki gün internete yüklediği videoda eğitim sistemini ve çalışma şartlarını eleştirmişti." https://sendika63.org/2020/02/matematik-ogretmeni-adalet-yok-diyerek-intihar-etti-577469/?fbclid=IwAR2gO14uOTvK9KfbHgPxEwm8oGG300i6a4djWu_ePMgLLNSzjecs0YQ8clk

7-) "Kosova'nın Gilan şehrinde bir polis, annesi ve babası ile 2 kardeşini öldürdükten sonra intihar etti."

https://www.sondakika.com/haber/haber-kosova-da-ailesini-katleden-polis-intihar-etti-12931643/

6-) "Gaziantep Zeugma Müzesi'nde Çalışan Arkeolog Merve Kaçmış'ın "Kayıp Eserler" Gerekçesiyle Uğradığı Mobbing Yüzünden İntihar Etmesinin Ardından...."

https://www.karar.com/guncel-haberler/bedri-rahmi-ve-ibrahim-calli-tablolari-kayip-1447871?fbclid=IwAR0lDOHZDzfThoO_b2lWJnmYKW8SA_e8q9vFhpp0CbG2_2bOjfhl_eDVV5k

5-) "İstanbul Üniversitesi Ögrencisi İntihar Etti ! Son Paylaşımı '' Yemek Kartımda 1 Lira Kalmış İşte Bulamadım ''

"http://www.haberasi.com/istanbul-universitesi-ogrencisi-intihar-etti-son-paylasimi-yemek-kartimda-1-lira-kalmis-iste-bulamadim/12325/?fbclid=IwAR3QxD33RiicDYufJS0siKpWKx7E6BZnzodvARCLqe9HaNWyBjvKeokkIxQ

4-) "İntihar notu her şeyi açığa çıkardı."  "Tecavüze maruz bırakılan çocuğun, içine kapandığı ve tecavüzü bir arkadaşına anlatıp "intihar edeceğim" dediği öğrenildi. Çocuğun arkadaşlarına anlattıktan bir gün sonra bir intihar notu yazıp yurdun penceresinden atlamasıyla..." Yurt müdürünün cevabı: "Konuyu kapat, her şeyi unut."

https://sendika63.org/2019/12/denizlide-suleymancilarin-yurdunda-12-yasindaki-cocuga-cinsel-istismar-572940/?fbclid=IwAR0HPu7rMFHQJ607TSrrjcJGBFencDr-rMJMJVdXBnTg9YuWNz9uyp882w0

3-) "Mobbing intihara sürükledi: Sözleşmeli öğretmen yaşamına son verdi":

https://www.evrensel.net/haber/390702/mobbing-intihara-surukledi-sozlesmeli-ogretmen-yasamina-son-verdi?a=156dd%3Futm_source%3Dpaylas&fbclid=IwAR2yIG9x0AOiIH0NWdbIvoISQxdNTqAVHJqk5nKZEl0poWB59uXKp8JVkjg

2-) "Fatih'te 4 Kardeş İntihar Etti: "Çok güzel insanlardı, parasızlıktan böyle bir şey yaptılar." "

Haberi okumak için tıklayınız lütfen: https://sendika63.org/2019/11/fatihte-4-kardes-intihar-etti-cok-guzel-insanlardi-parasizliktan-boyle-bir-sey-yaptilar-568138/?fbclid=IwAR2LYwTBc_zQ90sEjtHWvDy7tYPS_8S_2QOoaP8OhtbODOpph6On8hs4YKY

 

1-) "İzmir'de korkunç ölüm! Son paylaşımı yürek sızlattı" https://www.cnnturk.com/turkiye/izmirde-korkunc-olum-son-paylasimi-yurek-sizlatti

("Tren istasyonu’nda intihar eden Dilan Eroğlu son yolculuğuna uğurlandı!"

https://www.egeyonhaber.com/tren-istasyonunda-intihar-eden-dilan-eroglu-son-yolculuguna-ugurlandi/)

 

Ölüm Şekillerine Göre Hissedilen Acı Seviyeleri

Kaynak: https://www.bundlehaber.com/detay/eb48696c-e8f6-4c84-ab2e-5e6288cdb49e , çevrimiçi tarihi: 7 Ekim 2020

Her ölüm şeklinin insan vücuduna etkisi farklıdır, bunu hepimiz biliyoruz. Yani kafaya sıkılmış bir kurşunla, ilaçtan zehirlenerek ölüm arasında bir farkın olduğundan haberdarız. Ancak bu farklı ölümlerin insan vücudunu kaç dakikada ve nasıl etkilediği ile ilgili pek bir bilgimiz olmayabilir. Sonuçların hepsi bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte, ölüm şekilleri ve insan vücudunda nasıl hissedildiği ile ilgili acı mı acı bir ölümler listesi…
 

1- elektrik: 1000 volt veya üzerinde elektrik akımına kapılırsak ne olur? ölüm süresi: 2 saniye. ölüm sebebi: iç organlarımız yanar ve ağır doku kaybından kim vurduya gideriz. yaralı veya sakat kalma riskimiz: akım kesilmediği sürece kurtulma şansımız yoktur. hadi yine onu bir ihtimale bağlayalım: on milyonda 1. hissedeceğimiz acı oranı: çok kısa süreceği için %25

2- kafaya ateş etme: kafamıza pompalı ya da büyük çaplı mermi barındıran silahla sıkarsak ne olur? (tam şakağımıza.) ölüm süresi: 1 saniye ölüm sebebi: beyin ölümü gerçekleşir, beraberinde hızlı kan kaybından taklaya geliriz. kurtulma şansımız: %3 hissedeceğimiz acı oranı: hızlı ölüm gerçekleştiği için %5.

3- ilaçla intihar: yüksek dozlu herhangi bir ilaçtan bir kutu alırsak (15-20 adet arası) sonumuz ne olur? ölüm süresi: 10 dakika ölüm nedeni: karaciğerimiz iflas eder veya kalp krizi geçiririz. ya da ikisi bir arada gerçekleşir. yaralı kalma veya kurtulma şansımız: %50 hissedeceğimiz acı: %40

4- damara uyuşturucu vermek: damarımıza yüksek dozda uyuşturucu (eroin,morfin) enjekte edersek n’olur? ölüm süresi: 5 dakika ölüm nedeni: beyne pompalanan kandaki oksijenin yok olması sonucu beyin çalışmaz. buna ilaveten kişi kalp krizi geçirir. kurtulma şansı: %5 hissedilecek acı: neredeyse sıfırdır. çünkü beyin alınan aşırı dozda uyuşturucudan dolayı vücudu artık hissedemez.

5- bilekleri kesmek: bileklerdeki ana atardamarın bulunduğu yer kesilirse neler yaşarız? ölüm süresi: 9-10 dakika ölüm sebebi: bilekler kesildiği anda büyük bir acı hissedebiliriz. ancak kan kaybı esnasında acıdan eser kalmaz ve ölüm uykusuna dalarız. yaralı olarak kurtulma şansı: %10 hissedilecek acı oranı: %10

6- gaz teneffüs etmek: gaz ile intihar edilirse ne kadar sürer, ne olur? uzun süre zehirli gazı içimize çektiğimizde nasıl bir ölüm bizi bekliyor olur? ölüm müddeti: maksimum 15 dakika ölüm nedeni: oksijen yetmezliği, beyne oksijenin gitmemesi, kalp krizi ve akciğer kanamasıyla sonuçlanır. kurtulma şansı: %10 hissedilecek acı oranı: %6 (belli bir süre sonra ciğerleri yanmaya başlar ve sonunda hissizleşerek ölüm gerçekleşir.)

7- boğaz kesmek: gırtlağı kesici bir aletle çeneye paralel olacak şekilde kesersek ne olur? ölüm süresi: 3-4 dakika. ölüm sebebi: solunum yollarının tıkanması sonucu nefes alamama ve kan kaybından kaynaklıdır. yaralı kalma ihtimali: %3 hissedilecek acı: %65 (belki de en canlı, iliklere kadar hissedilecek bir intihar yöntemidir.)

8- ağırlık takarak denize atlamak: vücuda taş ya da ağırlık yapıp dibe çökecek şekilde denize atlanırsa ne olur? ölüm süresi: 2-3 dakika ölüm sebebi: solunum yetmezliği sonucunda dayanamayarak nefes almaya çalışırız. ciğerimize dolan su ile birlikte akciğer parçalanır ve ölüm gerçekleşir. kurtulma şansı: %1 (ağırlığın bağlanma şekli ihtimali değiştirebilir.) hissedilecek acı oranı: %55 nefes alamadan çırpınış, suyun ciğerlere doluşu ve akciğerin parçalanması hissi artıyor.

9- yüksek yerden atlamak: en az 30 metre yükseklikten sert bir zemine atlamak. ölüm süresi: 5 saniye. ölüm nedeni: iç organlar patlar, kafatası yarılabilir ve kırılan kaburga kemikleri kalbi parçalayabilir. kurtulma şansı: %5 hissedilecek acı: %7

10- iple intihar etmek: iple kişi kendisini astığı zaman genellikle nefessizlikten değil boynun kırılmasından dolayı hayatını kaybeder. eğer ilmek yanlış atılırsa boyun kırılmaz ve nefessizlikten dolayı ölüm gerçekleşir. eğer boyun kırılırsa nasıl sonuçla karşılaşılır? ölüm süresi: 2 saniye. ölüm nedeni: boyun kırılması en kolay ve en hızlı ölüm şekillerinden biri değildir. oldukça risklidir. bireyin felç olarak yaşamını devam ettirmesi olası ihtimaller arasında yer alır. boyun kırılmasında ne olur? beyin ile boyun altında bulunan organlar arası iletişimi sağlayan sinirler zedelenir. kurtulma şansı: %3 hissedilecek acı: %10

11- trafik kazası: istemli olarak bir tırın ya da büyük yük kamyonunun altına girmek. (170 km) ölüm süresi: 1 – 10 dakika ölüm nedeni: birden fazla neden olabilir. iç organların parçalanması, iç kanama, beyin kanaması, akciğerin yırtılması ihtimaller arasında yer alır. kurtulma ya da sakat kalma oranı: %70 hissedilecek acı oranı %20 – %40

12- yanarak ölmek: benzinle kişinin kendisini ateşe vermesi. ölüm süresi: 5 dakika ölüm sebebi: doku kaybı, iç organların yanması veya patlaması, beynin akmasından kaynaklıdır. kurtulma şansı: %12 hissedilecek acı: %80. en çok acı çektirecek intihar girişimlerinin başında gelmektedir.

13- tren rayları: tren rayına kafayı dayayıp intihara kalkışmak. ölüm süresi: 1 saniye ölüm nedeni: beyin ile vücut arasındaki iletişimin kopması. kurtulma şansı: %0.0000000000000001 hissedilecek acı: %3

14- donarak ölmek: çok soğuk bir ortamda çıplak ve hareketsiz şekilde beklemek. ölüm süresi: 20- 100 dakika ölüm nedeni: kan dolaşımının durması ve nihayetinde beyne kan iletilmemesinden kaynaklıdır. kurtulma şansı: %10 hissedilecek acı: %20. normal dışarıda üşüdüğümüz gibi bu intiharı deneyen kişi aynı dertten muzdarip olur. çektiği acı ölüme yakın vakitler değil ilk zamanlarda gerçekleşir.

15- yüksek basınca maruz kalma: uçakta basınç veya denizin diplerinde vurgun yersek ne olur? ölüm süresi: 3 dakika ölüm nedeni: solunum yetmezliği, iç organların patlaması veya beyin kanamasıyla yaşam son bulur. kurtulma şansı: %15 hissedilecek acı: %25

16- zehirlenerek ölmek: fare zehri, kimyasal gibi maddelerin alımında ne olur? ölüm süresi: alınan miktara ve bünyeye bağlı olmakla birlikte 15 dakika kadar sürebilir. ölüm nedeni: kaslar kilitlenir ya da kişi kalp krizi geçirebilir. solunum yetmezliği ve bunun sonucunda akciğer parçalanması da diğer ihtimaldir. ölümden kurtulma şansı: %50 hissedilecek acı: %30

 

"Gazetecilerin intihar haberlerinde dikkat etmesi gerekenler",

"Son dönemde medyaya yansıyan intihar vakaları, bu tür haberlerde kullanılması gereken yayın standartlarını yeniden gündeme getirdi. Türkiye ve dünya medyasında intihar olaylarının haberleştirilmesinde başvurulan ilke ve yöntemleri hatırlatıyoruz. Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi‘ne göre “Gazeteci sadece kamuoyunu ilgilendiren politik ya da ünlü kişilerin intiharı ile kriminal öneme sahip intihar vakalarını haber yapabilir. Bu tür istisnai durumlarda bile intiharın yöntemine ilişkin özendirici ve öğretici ayrıntılara yer verilmemeli, intihara ilişkin fotoğraf ve görsel malzeme ile intihar mesajı kullanılmamalıdır.” Dijitalleşmeyle beraber son dakika haberciliğinin hız kazandığı günümüzün gazetecilik pratiğinde, diğer haber konularında olduğu gibi intihar konulu haberlerin sayısında da artış görülüyor. Medya kuruluşları, gazetecilik ilkelerindeki “istisnai” durumu giderek daha sık kullanıyor. Faruk Bildirici, Hürriyet gazetesi ombudsmanı olduğu dönemde konuyu defalarca köşesine taşımıştı. Bildirici, üniversite öğrencisi Şule Çet’in hayatını kaybettiği olayın ilk aşamada kayıtlara intihar olarak geçtiği, sonrasında cinayet şüphesiyle zanlıların tutuklandığı günlerde şöyle yazmıştı: “Özendirici olabildiği için intiharların yayımlanmaması gerektiğini hep savundum. Ama istisnai durumlar olduğuna da dikkat çektim. İstisnalardan biri de ‘kriminal nitelik taşıyan ve bir suçla ilişkili olan ya da olduğundan şüphe duyulan intiharlar.’ İşte bu ‘intihar’ haberi böyle bir istisnaydı.” Psikiyatri uzmanları, haberlerde intihar yönteminin detaylandırılmaması ve özendirici bir dil kullanılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Sabah gazetesi Okur Temsilcisi İbrahim Altay, Prof. Dr. Rüstem Taşkın’ın şu sözlerini aktarmıştı: “İntihar davranışına tanık olmak, yatkınlığı olan kişilerde intihar riskini artırır. Tanıklık, doğrudan olabileceği gibi yazılı ve görsel medya aracılığıyla da olabilir.” Protesto intiharlarında dikkat edilmesi gerekenler: Peki, son dönemde ekonomik nedenlerle gerçekleştiği bildirilen intihar olayları haber yapılmalı mı? Aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Etik Kurul üyesi olan Milliyet gazetesi Okur Temsilcisi Belma Akçura geçen yıl bu soruya şu cevabı vermişti: “Yunan basını yaptı. Ülkelerinde yaşanan, o büyük ekonomik krizle patlak veren intiharlar dünya medyasına da konu oldu. Avrupa basınında da toplumsal, ekonomik, siyasal durumdan kaynaklanan ya da hakkındaki yargı kararlarını ve iddiaları kabullenmeyen kişilerin protesto amaçlı intiharları haber yapılabiliyor. Burada sorun bu tür haberleri nasıl verdiğinizle ilgilidir. Kamuoyuyla nasıl paylaştığınız son derece titizlik isteyen bir konudur. Yazı işlerinin bu haberleri kendi meslek etiği kuralları çerçevesinde kullanıp kullanmama tasarrufu vardır.” Protesto amaçlı intihar olaylarında gazetecilerin dikkat etmesi gereken bir başka nokta, bu eylemin “cesur bir davranış” olarak gösterilmemesi veya romantik bir dille sunulmaması. Dünya Sağlık Örgütü intihar haberlerinde uyulması gereken kuralları sıralarken bunu da vurguluyor: “Haberde ölme kararında rol oynayan psikososyal nedenler aydınlatılmalı, altta yatan bir psikiyatrik hastalık varsa belirtilmelidir. İntihar, cesur bir davranış olarak sunulmamalıdır. Haber ilk sayfalarda, resimli, renkli ve intihar yöntemi ayrıntılı verilmemelidir. Olay romantik ve gizemli bir davranış olarak gündeme getirilmemelidir. İntihar bir çözüm yolu olarak gösterilmemelidir. İntihar girişimlerinden sonra meydana gelebilecek ağır bedensel sorunlar – beyin hasarı, felç, vs. – tanımlanmalı ve caydırıcı bir şekilde kullanılmalıdır. Kurbana özenilebilecek nitelikler, dikkat çeken özellikler ve özel bir statü kazandıracak sunumlardan kaçınılmalıdır. Kurbana intihar davranışıyla bir ün kazandırılmamalı, intiharın ün kazanmak için bir yol olduğu mesajı verilmemelidir.” BBC Yayın İlkeleri Kılavuzu intihar haberleri için ne diyor: Dünya medyasında da intihar haberleri konusunda benzer standartlar uygulanıyor. Örneğin İngiliz kamu yayıncısı BBC’nin Yayın İlkeleri Kılavuzu intiharı, şiddet içeren diğer vakalarla birlikte saydıktan sonra şöyle diyor: “Editoryal açıdan haklı gerekçeleri olmadıkça, tekil programların ve yayın akışı içinde birlikte düşünülebilecek programların, şiddeti, tehlikeli ya da ciddi anti-sosyal davranışları, ya da başkalarını o tür davranışlara teşvik edebilecek unsurları onaylayan ya da öven malzeme içermemesini sağlamak için özen göstermeliyiz.” Kılavuzun “intihar, intihar girişimi ve kendini yaralama” altbaşlıklı bölümünde ise konuya daha ayrıntılı bir biçimde değiniliyor. Bu bölümde şu ifadeler kullanılıyor: “İntihar, intihar girişimi ya da kendini yaralama sahnelerine, ister piyeslerde, isterse aktüel programlarda olsun, büyük bir duyarlılıkla yaklaşılmalıdır. Kullanılan yöntemleri fazla ayrıntılı anlatmak ya da göstermekten özenle kaçınılmalıdır. Yapımcılar bu tür davranışları savunmasız kişilere çekici hale getirme tehlikesinin de bilincinde olmalıdırlar. İntihar, intihar girişimi ya da kendini yaralama olaylarının yayında ya da internette duyurulması da, kurgusal olarak betimlenmesi de başkalarını aynı şeyleri yapmaya teşvik edebilir. Kullanılan dile de dikkat edilmelidir. İntihar (İngiltere’de) 1961 yılında suç olmaktan çıkarılmış, o tarihten bu yana, intihar ‘suçunu’ çağrıştıracak deyişler (‘commit suicide’) bazılarını rahatsız edegelmiştir; ‘canına kıymak’ ya da ‘kendini öldürmek’ yeğlenebilecek seçeneklerdir. Yayınlarımızda bu konuları ele aldığımızda bir yardım hattı numarası ya da diğer destek unsurların yer vermeyi düşünmemiz gerekir.” Türkiye’de 1995 yılında kurulan Alo 182 Umut Işığı hattı, o dönemde medyaya yansıyan haberlere göre “lüks olduğu” gerekçesiyle 2007 yılında kapatılmıştı. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi uzmanlarının görev yaptığı hat kapatıldığında, her ay ortalama 40 vatandaşa psikolojik destek veriyordu. İntiharın medyada temsili, intihar vakalarını artırabilir. Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Mehmet Yumru, “Medyada intihar haberlerinin veriliş biçimine dikkat edilmediği zaman intihar girişimlerinin arttığını gösteren çok sayıda örnek bulunmaktadır” uyarısını yapmıştı. Bu konu son dönemde dünyada da tekrar gündeme geldi. “13 Reasons Why” adlı Netflix dizisinde 13 yaşındaki karakterin intiharının gösterildiği ilk bölümün ardından ABD’de 10-17 yaş arası intihar vakalarında yüzde 28.9’luk bir artış kaydedildi." https://journo.com.tr/intihar-haberleri-gazeteciler , çevrimiçi olduğu tarih: 8 Ekim 2020.

 

ANA SAYFA