Café-Philo 8., "Victor Hugo'nun Bir İdam Mahkumunun Son Günü Romanının Felsefi Açıdan Değerlendirilmesi", Can Tural, Metin Bal. 20 Ekim 2019 Pazar, Saat: 17:00. İzmir.

Victor HUGO

Ana Sayfa

Can TURAL

"Ölüm cezası! İşte beş haftadan beri beni varlığıyla donduran, ağırlığıyla ezen bu tek düşünceyle yaşıyorum!", (s. 1) Hugo, Victor (2019) Bir İdam Mahkumunun Son Günü, çev. Volkan Yalçıntoklu, İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.

Ana Sayfa

"İdam mahkumu! Tamam, neden olmasın? İnsanların, içinde işe yarayan tek şeyin şu cümle olduğu bir kitap okuduğumu hatırlıyorum, insanların hepsi belirsiz bir süre için ertelenen ölüm cezasına mahkumdurlar. O halde durumumda nasıl bir değişiklik oldu ki?", (s. 7)

Ana Sayfa

"Hasta değilim! Gerçekten de gencim, güçlü ve sağlıklıyım. Damarlarımdaki kan özgürce akıyor, kaslarım her istediğimi yerine getiriyor, uzun bir hayat için yaratılmış bedenim ve zihnim sağlıklı; evet bütün bunlar doğru, yine de bir hastalığım, hem de insanların kendi elleriyle bulaştırdıkları ölümcül bir hastalığım var." (s. 27)

Ana Sayfa

"Söylemeye gerek yok, beni pencerelerinde parmaklıklar ve kapısında bir sürü sürgü bulunan dört duvardan ibaret bir hücreye götürdüler. Bir masa, bir iskemle ve yazı takımı istedim. Hepsini getirdiler. Ardından bir yatak istedim. Gardiyan bana: -Ne işe yarayacak? der gibi şaşkınca baktı." (s. 46)Hugo, Victor (2019) Bir İdam Mahkumunun Son Günü, çev. Volkan Yalçıntoklu, İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.

Ana Sayfa