Ana Sayfa

Cafe Philo III, Jean-Paul Sartre'ın Şeytan ve Yüce Tanrı oyunu. 6 Nisan 2019 Cumartesi, Aksak Cafe Bar, Kıbrıs Şehitleri Cd. Can Yücel Sk. İzmir

Metin Bal, Gülsu Çivril, Alican Tural, Nermin Urgancı, Aysun Yıldırım, Berfin Güven

Hilda Lemm varoluşu şu sözleriyle özetliyor: “Sayın komutanım sen bir zengin gibi yalnızsın ve yalnızca başkalarının açtığı yaraların acısını çektin. Senin mutsuzluğun da bu. Bense bedenimi zorlukla hissediyorum. Yaşamımın nerede başlayıp nerede bittiğini bilmiyorum. Bana her seslenildiğinde cevap vermiyorum. Bazen bir adımın olmasına bile şaşıyorum. Ama tüm bedenlerin içinde acı çekiyorum. (:s. 598) Tüm yanaklara vurulan tokatlar bana vuruluyor. Tüm ölülerle birlikte ben de ölüyorum. Sen zorla elde ettiğin tüm kadınların ırzına benim bedenimde geçtin.” (s. 599) “Şeytan ve Yüce Tanrı”, Jean-Paul Sartre. İçinde: ss. 459-676. Satre, Jean-Paul (2009) Toplu Oyunlar, Gizli Oturum, Mezarsız Ölüler, Sinekler, Kirli Eller, Şeytan ve Yüce Tanrı, Saygılı Yosma, çev. Işık M. Noyan, İstanbul: İthaki Yayınları.

Jean-Paul Sartre'ın Şeytan ve Yüce Tanrı (La diable et le bon dieu, the devil and the good lord) oyunu. Felsefe Oyuncuları tiyatro ekibi. Genel Sanat Yönetmeni: Metin Bal. Yönetmen: Erhan Ayhan. Gösterim: 28 Haziran 2019. Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Sevda Şener Sahnesi Bornova, İzmir. Oyunun görselleri için tıklayınız lütfen.

ANA SAYFA