DÜNYA FELSEFE GÜNÜ

 

Platon’un

"Hayattaki gerçek trajedi yetişkinlerin aydınlıktan korkmasıdır."

Sözü Üzerine Bir Deneme

 

AYDINLIKTAN KİM KORKAR ?

Yazan: Metin BAL[2]

balmetin@gmail.com,

www.metinbal.net

“Filozoflar yukarıda durakalmasınlar, mağaradaki mahkumlar arasına dönsünler”. Platon, Devlet, VII. Kitap, 519d.

 

Aydınlıktan kimlerin korktuğunu bulabilme arayışında, öncelikle, aydınlatılacak olan şeyin ne olduğunu ve aydınlatma araçlarımızı ortaya koyup sonra bu araçların insanla tanıştırıldıkları ortamlara bakmamız doğru bir başlangıç olacaktır. Aydınlatma deyince birçoğumuzun aklına ilkin görebilmemiz için fizik nesneleri aydınlatan ışık gelir, bunun ardından aklımıza gelen şey ise düşünce dünyamızı aydınlatan kitaplar, bilimler, bilim insanları, öğretmenler ve bunların hepsinin bir arada toplandığı “eğitim sistemi”dir.

Ben bu konuyu “aydınlanma” ve “aydınlatma” kavramını felsefe tarihinde detaylı bir şekilde ilk ele alan filozof Platon’un ünlü mağara alegorisini bulduğumuz Devlet[1] adlı kitabının VII. bölümünü oluşturan Sokrates ile Platon’un kardeşi Glaukon’un tartışmasını yorumlayarak açıklamaya çalışacağım. ... ... ... ...

 

Bu konuşma metninin tamamı için bkz. Bibliotech, Felsefe, Sosyal Bilimler Dergisi, Sayı: 18, Yıl: 6. Mayıs-Haziran 2013, ss. 73-77.
 

[1] Platon (1988) Devlet, çev. Sabahattin Eyüboğlu ve M. Ali Cimcoz, İstanbul: Remzi Kitabevi.


[2] Doç. Dr., Dokuz Eylül Üniversitesi, Felsefe Bölümü öğretim üyesi, Felsefe Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Öğretim Üyeleri Binası,  Tınaztepe Yerleşkesi, PK: 35260, Buca - İzmir, Türkiye. Tel: ++ 90 (232) 412 79 03  - dahili tel: 19411, Fax: ++ 90 (232) 453 90 93, E-Posta: balmetin@gmail.com , Web: www.metinbal.net. Bu konuşmanın sunulduğu etkinlik: Dünya Felsefe Günü Paneli, PANELİSTLER: Doç. Dr. Metin Bal, Doç. Dr. Talip Kabadayı, Yrd. Doç. Dr. Cengiz İskender Özkan, Lise öğrencisi Fatımatüzzehra Tula, Düzenleyen kurum: Aydın Sosyal Bilimler Lisesi, Tarih: 20 Kasım 2012, Saat: 10:00, Yer: Aydın Sosyal Bilimler Lisesi Kültür Merkezi.

 

   
 

Ana Sayfa