T.C.

Adıyaman Üniversitesi

Felsefe Bölümü Paneli

07 Mayıs 2009 / ADIYAMAN

Moderniteden Postmoderniteye

AÇILIŞ KONUŞMASI

Yrd. Doç. Dr. Metin Bal [1]

Sayın Rektörüm, saygıdeğer hocalarım, sevgili öğrenciler ve değerli misafirler,

Adıyaman Üniversitemizin yeni kurulan Felsefe Bölümü’nün ilk etkinliği olacak “Moderniteden Postmoderniteye” Paneli’ne hoş geldiniz.

Ülkemizde toplam olarak 32 felsefe bölümü mevcuttur. Bunların dışında 4 başka üniversitede de felsefe bölümünü açma çalışmaları sürmektedir. En son yapılan Öğrenci Seçme Sınavında bu 32 bölümden 28’ine öğrenci alınmıştır.  

 

Bu 32 felsefe bölümünün, üç tanesi Güneydoğu Anadolu bölgemizdedir. Diyarbakır’da, Dicle Üniversitesi, Adıyaman’da Üniversitemiz ve Mardin’de henüz kurulan Artuklu Üniversitesi, Felsefe Bölümlerine sahiptir. Şimdilik bunlardan sadece Dicle Üniversitesi felsefe öğrencisi almaktadır. İşte bu sevgili felsefe öğrencilerimizden 30’u, hocalarıyla (Öğr. Gör. Ersin Vedat ELGÜR ve Öğr. Gör. Aydın GELMEZ) birlikte Diyarbakır’dan bu Panel için geldiler ve şu anda bizimle birlikteler. Dicle Felsefe Bölümü öğrencilerine, felsefe adına gösterdikleri çaba için teşekkürlerimi sunuyorum. 

 

Ülkemizde bu kadar sayıda felsefe bölümü olmasına rağmen, hemen hemen her bölümde hoca sayısı yetersizliği söz konusudur. Hatta felsefe hocaları olsa bile bunların bir kısmının felsefe anabilimdalına uygun nitelikleri taşıyıp taşımadığı konusunda sıkıntılı bir tartışma sürmektedir. Gerçektende ülkemizde niteliklerine uygun şekilde yetişmiş felsefe hocası sayısı çok çok azdır. Bunun neden böyle olduğunun, burada sayılamayacak kadar çok nedeni ve kısa zamanda çözülemeyecek kadar çok sorunu olduğunu söylemekle yetinmek istiyorum.

Felsefe Bölümü’ne Adıyaman’da ev sahipliği yaparak, bu sorunların çözümü yolunda önemli bir katkıda bulunmaya başlayan Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne, işini gerekli kriterlere uygun şekilde yapan felsefeciler adına sonsuz şükranlarımı sunarım.

Şimdi, sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa GÜNDÜZ hocamızı, mesajlarını iletmek üzere kürsüye davet ediyorum.

…….


[1] Yrd. Doç. Dr., Felsefe Bölümü Başkanı. Elektronik Posta Adresi: mbal@adiyaman.edu.tr, balmetin@gmail.com