Felsefe Öğretmeni Sn. Tuğba YILDIZ'ın oluşturduğu programda:

"Herman Melville'in Kâtip Bartleby Romanının Varoluşçu Felsefe Bakımından Bir Değerlendirilmesi",

başlıklı konferansıyla Prof. Dr. Metin BAL.

Güz Dönemi Felsefi Kitap İncelemesi Etkinlik Dizisi. 10 Ocak 2020, Saat: 13:50 - 16:00. Kemal Sunal Konferans Salonu. Turuncu Eğitim Kurumları, İzmir Aydın Asfaltı No: 2, Torbalı - İzmir.

 

"Herman Melville'in Yazıcı Bartleby Romanının Varoluşçu Felsefe Bakımından Bir Değerlendirilmesi", Metin Bal. MSGSÜ Sosyal Bilimler Dergisi, Cilt 2, Sayı 22, Güz 2020. ss. 363-385.

Makaleyi okumak için tıklayınız lütfen: http://sosbildergi.msgsu.edu.tr/tmp/22say%C4%B1duzeltme_comp.pdf

 

Video kaydını izlemek için tıklayınız lütfen: https://www.youtube.com/watch?v=A5dKuw5WFWY

 

 

Felsefi Kitap İncelemesi Etkinlik Dizisi Hazırlık Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız Lütfen

 

Duvarlar Arasında rap şarkı yazan Prof. Dr. Metin Bal.

Şarkıyı dinlemek için tıklayınız lütfen, Söyleyen: İsacan Bavuk

 

Ana Sayfa

 

Felsefi Kitap İncelemesi Etkinlik Dizisi Hazırlık Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız Lütfen

 

Ana Sayfa

Ana Sayfa

Ana Sayfa

Ana Sayfa

Ana Sayfa

 

Ana Sayfa

 

 

 

DUVARLAR ARASINDA (Rap Şarkı)

YAZAN: Metin Bal

Şarkıyı dinlemek için tıklayınız lütfen, Söyleyen: İsacan Bavuk

 

10 Ocak 2020 tarihinde, İzmir Torbalı ilçesinde Turuncu Eğitim Kurumları’nın müfredatında felsefeye büyük bir önem veren okulun kurucusu ve müdürü Çetin Turan’ın destekleriyle ve felsefe öğretmeni Tuğba Yıldız’ın organizasyonunda gerçekleştirilen “Güz Dönemi Felsefi Kitap İncelemesi Kâtip Bartleby” başlıklı felsefe etkinliğinin davetlisi olarak Kemal Sunal Konferans Salonu’nda Yazıcı Bartleby öyküsünü felsefi bakımdan ele aldığım bir konuşma yaptım.

 

Bu konuşmamda Yazıcı Bartleby öyküsünün felsefi çağdaş bir yorumunu yapmaya çalıştım. Konuşmanın çağdaş olması için, bu etkinliğe, dinleyici öğrencilerin içinde bulundukları varoluş durumunu da dikkate alarak hazırlandım. Bu amaçla kendisiyle işbirliği içinde çalıştığım felsefe öğretmeni Tuğba Yıldız öğrencilerine, onların dinlemekten büyük keyif aldıkları ve onların üzerinde en büyük etkiyi oluşturan bir şarkının sözlerini yazmalarını ve içinde yaşadıkları evdeki kendi odalarının betimlemesini yapmalarını istediği bir ev ödevi verdi. Bunun sonucunda öğrenciler yüz altmış iki sayfadan oluşan toplam doksan adet şarkının sözlerini aktarmakla birlikte, aralarında yaşadıkları duvarların ve eşyaların betimlemesini yaptılar. Aktarılan tüm şarkıların sözlerini ve öğrencilerin içinde yaşadıkları fiziksel koşulları dikkate alarak, öğrencilerin varoluş durumlarının Yazıcı Bartleby öyküsünün düşündürdükleriyle ortak terimlerini belirledim ve bu terimleri Duvarlar Arasında başlıklı rap tarzına uygun bir şarkı yazarak bir araya getirdim. Bu şarkının bestesini müzik öğretmeni Gizem İmir yaptı ve öğrencisi İsacan Bavuk sözlerin ruhuna uygun şekilde seslendirdi. Dahası, Duvarlar Arasında adlı şarkı drama öğretmeni Uğur Cunta’nın ve edebiyat öğretmeni Ozan Akıncı’nın hazırladıkları bir drama içinde sahnelendi. Duvarlar Arasında adlı şarkının sözlerine aşağıda yer veriyorum:

 

Duvarlar Arasında

 

Olay, yer, zaman, kim? /Duvarlar arasında.//Ölçtük biçtik,/Saatler geçirdik,/Kaldı hayaller,/Duvarlar arasında.//Döküldük, Yıkıldık,/Temizlik,/Duvarlar arasında./Sustuk ağladık, /Geçiyor içim,/Duvarlar arasında.//Aradık arandık,/Özgür ve tutsak, /Tanıdıkla yabancı herkes,/Çekiyor,/Duvarlar arasında.//Öldük, dirildik,/Gömüldük,/Yaşıyoruz bak,/Duvarlar arasında.//Topla kendini,/Dağılan parçalar,/Duvarlar arasında.//Döner mevsimler ve güneş,/Yağmurlarla yıldızlar,/Bekle eser fırtına,/Duvarlar arasında.//Yaklaşırken birbirine,/Kutsal ve küfür,/Meleklerle Tanrı,/Ayrılır aşıkla sevgili,/Duvarlar arasında.//Yüreğinde sitemler,/Gözünde yaşlar,//Öyle dolarken,/Aşkla yürü sen,/Duvarlar arasında.//Nerde benim kitaplar?/Yazdığım o defterler,/İşte orda raflarda, /Yine öyle kayıplar, /Duvarlar arasında.//Durma öyle orada,/Önde misin arkada?/Böyle dümdüz aratma,/Duvarlar arasında.//Ben biraz kanadım,/İşte şimdi boyadım,/Nasıl da renk verdim,/Duvarlar arasında.//Aha şimdi eğitim,/Hep duvardan öğrendim,/Hadi konuş ağzından,/Konuş kendi ağzından,/Yankı, duvarlar arasında.//Metropolde insanı,/Ayrı ruh bedeni,/Kayıp parkta doğası,/Üstünde taç yaprağı,/Vazoda kırık çiçek,/Bak açıyor,/Duvarlar arasında.//Bitmez çıkmaz sokaklar, /Peşimde canavarlar,/Kayboluyor insanlar,/Duvarlar arasında.//Uzun uzun konuşma,/Köşelerden o sözler, /Etrafımda dönerken, /Bak değişti gramer,/Duvarlar arasında.//Gölge misin gerçek mi? /Ne varsın nede yok,/Duvarlar arasında.//Diyorlar: “Sıkıntı yok!”,/Sonra, “İkinci şans yok!”/Yoksa değil mi onlar,/Duvarlar arasında?//Zaman hem de mekan, /Sanki benim içimde,/Dönüyor dolaplar,/Duvarlar arasında.//Sundukları seçenek,/Sanki benim tercih,/Duvarlar arasında.//Çok uzağa gidemem,/Ama sana gelirim,/Duvarlar arasında.//Bak, dinle bunu,/Olsun bizim şarkımız./Havalandır odanı,/Bir açıklıkta sen bul,/Duvarlar arasında.//Açıldık, sürüklendik,/Vuruyor kıyı kıyı, /İşte o dalgalar,/Duvarlar arasında.//Geçmiş yine gelecek,/Film devam edecek,/Sabah güneş doğacak,/Duvarlar arasında.//İşte bu canlı duvar,/Durgun bir nehir,/Akıyor Bartleby,/Duvarlar arasında.//Uyan hadi! O ışık, /Karanlıkla açıklık,/Çağırıyor Bartleby,/Duvarlar arasında.//Uyan hadi! O ışık, /Karanlıkla açıklık,/Çağırıyor Bartleby,/Duvarlar arasında.

 

Ana Sayfa