Hakan YÜCEFER

Uykuda Varlık: Aristoteles Metafiziğinde Güçten Gücüllüğe Geçiş

SÖYLEŞİ: Aristoteles Okumaları – III -  

Uykuda Varlık: Aristoteles Metafiziğinde Güçten Gücüllüğe Geçiş

Dr. Hakan YÜCEFER

 

Tarih: 2 Mart 2017 Perşembe, Saat: 14:00 – 15:30

Yer: Ömer Köse Konferans Salonu, Fen Fakültesi B Blok, DEÜ Tınaztepe Yerleşkesi, Buca-İzmir.

Video kaydını izlemek için tıklayınız lütfen. Keyifli izlemeler.

ANA SAYFA

ANA SAYFA

Hakan YÜCEFER’in "Uykuda Varlık: Aristoteles Metafiziğinde Güçten Gücüllüğe Geçiş"  Başlıklı Sunumu İçin Bir Açılış Konuşması[1]

2 Mart 2017

Metin BAL[2]

 

Konuğumuz Sn. Dr. Hakan YÜCEFER, saygıdeğer hocalarım, sevgili öğrenciler, ve değerli katılımcılar,

 

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Aristoteles Okumaları Söyleşi etkinliğimizin üçüncüsüne hoşgeldiniz.

 

Genel adıyla “Platon ve Aristoteles Okumaları Söyleşiler Dizisi” etkinliğimizin sekizincisini ve bahar dönemine özgü adıyla Aristoteles Okumaları Söyleşiler Dizisi’nin üçüncüsünü gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

Aristoteles Okumaları Söyleşiler Dizisi'ni, Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümümüzün etkinliklerinden biri olarak sürdürüyoruz.

 

Edebiyat Fakültesi Dekanımız Sn. Prof. Dr. Kubilay AYSEVENER’e, Felsefe Bölüm Başkanımız Sn. Prof. Dr. Levent AYSEVER’e ve bölümümüzün değerli hocalarına bu etkinliğin gerçekleştirilmesi ve devamı konusundaki desteklerini sürdürdükleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Aristoteles’in Metafizik yapıtı üzerine bir konuşma yapmak üzere bugün aramızda olan Sn. Dr. Hakan YÜCEFER’e, davetimizi kabul ederek geldiği için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

Önce, Aristoteles Okumaları Söyleşiler Dizisi etkinliğimizin amacını kısaca açıklayıp, bunun ardından, günün konuşmacısı olan Sn. YÜCEFER’i takdim edeceğim ve söyleşi etkinliğimize başlayacağız.

 

Felsefe tarihçisi Diogenes Laertios bilimin ilk kurucusu ve hocası olan Aristoteles’in önemini şu iki cümleyle özetler:

Aristoteles’e “ “Umut nedir?” diye sorulduğunda, “uyanıkken görülen düş” diye yanıtladı”[3] ve ona “eğitimli insanların eğitimsizlerden hangi noktada farklı olduğu sorulduğunda, “Diriler ölülerden ne kadar farklıysa” dedi.”[4]

 

İşte bu söyleşi etkinliğimizin amacı Aristoteles’in sözleri üzerine yoğunlaşmak, onun kitaplarını tekrar okumak, onunla ilgili bilgilerimizi yeniden gözden geçirmektir.

 

Etkinliğimizin söyleşi formu kazanabilmesi amacıyla siz dinleyicilerimizin de düşüncelerini paylaşabilmeleri için, konuk hocamızın gerçekleştireceği sunumun ardından 30 dakikalık bir soru-cevap kısmı olacaktır.

 

"Uykuda Varlık: Aristoteles Metafiziğinde Güçten Gücüllüğe Geçiş"  başlıklı konuşması için birazdan kürsüye davet edeceğim Sn. YÜCEFER hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum:

 

Sn. YÜCEFER 1980 yılında İstanbul’da doğdu. Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi, doktora tezini Paris 1 Üniversitesi’nde (Panthéon-Sorbonne) Aristoteles'in ruh anlayışı üzerine yazdı. Gilles Deleuze’ün Bergsonculuk (Otonom, 2006), Kıvrım, Leibniz ve Barok (Bağlam, 2006), Issız Ada ve Diğer Metinler (Ferhat Taylan ile, Bağlam, 2009) ve Anlamın Mantığı (Norgunk, 2015) kitaplarını çevirdi. Cogito dergisinin "Gilles Deleuze: Ortadan Başlamak" başlıklı Deleuze özel sayısının editörlüğünü yaptı (sayı 82, Kış 2016).

 

Sn. Dr. Hakan YÜCEFER’i yapacağı konuşma için kürsüye davet ediyorum, buyurun lütfen …

 

 Söyleşiler Dizisi Koordinatörü Doç. Dr. Metin BAL


 

[1] SÖYLEŞİ: Aristoteles Okumaları – III -  Uykuda Varlık: Aristoteles Metafiziğinde Güçten Gücüllüğe Geçiş, Dr. Hakan YÜCEFER, Tarih: 2 Mart 2017 Perşembe, Saat: 14:00 – 15:30. Yer: Ömer Köse Konferans Salonu, Fen Fakültesi B Blok, DEÜ Tınaztepe Yerleşkesi, Buca-İzmir

[2] Doç. Dr., Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi. Web: www.metinbal.net, e-posta: balmetin@gmail.com

[3] s. 215. Laertios, Diogenes (2010) Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri, çev. Candan Şentuna, İstanbul: YKY.

[4] s. 215. Laertios, Diogenes (2010) Ünlü Filozofların Yaşamları ve Öğretileri, çev. Candan Şentuna, İstanbul: YKY.

 

Video kaydını izlemek için tıklayınız lütfen. Keyifli izlemeler.

 
 
 

Video kaydını izlemek için tıklayınız lütfen. Keyifli izlemeler.

 

Video kaydını izlemek için tıklayınız lütfen. Keyifli izlemeler.

 

ANA SAYFA