SÖYLEŞİ: Aristoteles Okumaları – VII-   Konu: Aristoteles'te Erdemin Ruhu, Ruhun Erdemi, Konuşmacı: Dr. Öğr. Üyesi  Burak ŞAMAN, Tarih: 26 Nisan 2019 Cuma, Saat: 15:00 – 17:00

Yer: B002, Öğretim Üyeleri Binası, DEÜ Tınaztepe Yerleşkesi, Buca-İzmir.

 

Video kaydını izlemek için tıklayınız lütfen:

https://www.youtube.com/watch?v=aLKOq20DTE4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR212yC7EBdMg0iiUBRp1ZGF42QqpWt7WNEQQQur8ldtmuS-R0K3uZ6AWYE

ANA SAYFA

Sn. Esat Burak Şaman’ın VII’inci Aristoteles Okumaları Söyleşisinde Aristoteles'te Erdemin Ruhu, Ruhun Erdemi Başlıklı Sunumu İçin Bir Açılış Konuşması, Metin Bal.

Tarih: 26 Nisan 2019 Cuma, Saat: 15:00 – 17:00, Yer: B002, Öğretim Üyeleri Binası, DEÜ Tınaztepe Yerleşkesi, Buca-İzmir.

 

Saygıdeğer konuğumuz Sn. Dr. Öğretim Üyesi Esat Burak Şaman,

değerli hocalarım, sevgili öğrenciler, değerli katılımcılar, 

 

2015 yılından itibaren gerçekleştirdiğimiz, genel adıyla Platon ve Aristoteles Okumaları’nın ondördüncüsünü, bahar dönemine özgü adıyla, Aristoteles Okumaları Söyleşi etkinliğimizin yedincisini düzenlemek üzere, 26 Nisan 2019 Cuma günü bir araya gelmiş bulunuyoruz. Hoşgeldiniz.

 

Aristoteles Okumaları Söyleşiler Dizisi'nin koordinatörü olarak, bu etkinliğimizi Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’müzün faaliyetlerinden biri olarak sürdürmeye devam ediyor olduğumuzu görmekten mutluluk duyuyorum.

 

Felsefe Bölüm Başkanımız Sn. Prof. Dr. R. Levent AYSEVER’e ve bölümümüzün değerli hocalarına bu etkinliğin gerçekleştirilmesi ve devamı konusundaki desteklerini sürdürdükleri için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Değerli konuğumuz, Sn. Şaman, Galatasaray Üniversitesi’nde tamamladığı lisans (2008) eğitiminin ardından aynı üniversitede İbn Arabî’de Hikmet Kavramı başlıklı teziyle yüksek lisans (2010); Ruh ve Beden Ayrımı Açısından İbn Sina ve Descartes’ta Bilginin Kesinliği başlıklı teziyle (2015) doktora derecesi almaya hak kazandı. Çankırı Karatekin Üniversitesi’ndeki Araştırma Görevliliğinin ardından, doktora esnasında Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde Aristoteles ve İbn Sina’nın Ruh Anlayışlarının Karşılaştırılması adlı Tübitak-CNRS projesinde araşırmacı-bursiyer olarak görev aldı.

 

Yunan felsefesi ile İslam felsefesi ve Batı felsefe tarihi arasındaki bağlantıları araştırmalarının odağına alan Burak Şaman, epistemoloji ve ontoloji ağırlıklı olarak Eskiçağ ve Ortaçağ felsefesi üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

 

2015 yılından bu yana İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmakta olan Sn. Şaman'ın, Levinas ve Ranciere gibi isimlerden, Çağdaş Fransız felsefesinden çeşitli kitap çevirileri bulunmaktadır. Şu sıralar ise Arapçadan tercüme ettiği İbn Sina'nın Aristoteles'in Ruh Üzerine  adlı yapıtı üzerine yazdığı şerhi yayına hazırlamakla meşguldür.  

 

Bu yoğun çalışmaları arasında, davetimizi kabul ederek değerli zamanını ayırdığı için konuk hocamıza teşekkürlerimizi sunuyorum. Aristoteles'te Erdemin Ruhu, Ruhun Erdemi başlıklı konuşmasını yapmak üzere Sn. Şaman’ı kürsüye davet ediyorum.

 

Video kaydını izlemek için tıklayınız lütfen:

https://www.youtube.com/watch?v=aLKOq20DTE4&feature=youtu.be&fbclid=IwAR212yC7EBdMg0iiUBRp1ZGF42QqpWt7WNEQQQur8ldtmuS-R0K3uZ6AWYE

ANA SAYFA