Platon Okumaları - I -Söyleşiler Dizisi,

Platon'un Timaios Dilayoğu

Yrd. Doç. Dr. Sn. Cengiz İskender ÖZKAN

Platon ve Aristoteles Okumaları Söyleşiler Dizisi

Platon Okumaları – I -

Platon’un Timaios Diyaloğu

Yrd. Doç. Dr. Cengiz İskender ÖZKAN

Tarih: 5 Haziran 2015; Saat: 14:00 – 16:30

Yer: Ömer Köse Konferans Salonu, Fen Fakültesi, DEÜ Tınaztepe Yerleşkesi.

Video Kaydı İçin Tıklayınız Lütfen: I. Bölüm, II. Bölüm

 
 

 
 

 
 

Sayın hocalarım, sevgili öğrenciler, değerli katılımcılar, hoşgeldiniz.

Platon ve Aristoteles Okumaları Söyleşiler Dizisi etkinliğinin koordinatörü olarak huzurunuzdayım. Platon ve Aristoteles Okumaları Söyleşiler Dizisi Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümümüzün etkinliklerinden biri olarak düşünülmüştür.

Edebiyat Fakültesi Dekanlığımıza, Bölüm Başkanımız Sn. Prof. Dr. Kubilay AYSEVENER’e ve bölümümüzün değerli hocalarına bu etkinliğin planlanması, organizasyonu ve gerçekleştirilmesi konusundaki girişimleri ve destekleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Önce, bugün ilkini gerçekleştirmek üzere burada toplanmış bulunduğumuz Platon ve Aristoteles Okumaları Söyleşiler Dizisi etkinliğimizin amacını açıklayıp, bu etkinliği nasıl yapacağımız hakkında kısa bir bilgi vereceğim. Bunun ardından günün konuşmacısı olarak davet ettiğimiz hocamızı takdim edeceğim ve hemen ardından etkinliğimize başlayacağız.

 

Platon ve Aristoteles Okumaları etkinliği İngiliz filozof Alfred North Whitehead’in “Avrupalı felsefi geleneğin en güvenli genel özelliği, onun Platon’a düşülmüş bir dizi dipnottan meydana gelmesidir.”[1] sözünü kendisine motto alan bir söyleşiler dizisi olarak planlanmaktadır.

 

Bir söyleşi formunda tasarlanan Platon ve Aristoteles Okumaları etkinliğinin amacı Platon’un ve ardından Aristoteles’in yapıtları üzerine yoğunlaşmak, onları tekrar okumak, onlarla ilgili bilgilerimizi tazelemek ve yeniden gözden geçirmek olacaktır. Platon ve Aristoteles Okumaları, birbiriyle ardışık zamanlarda gerçekleştirilecek olan “Platon Okumaları” ve “Aristoteles Okumaları” adlarıyla iki ayrı söyleşi programından oluşacaktır. Güz dönemi boyunca Platon Okumaları, Bahar döneminde ise Aristoteles Okumaları söyleşi programı etkinlikleri yürütülecektir.

 

Platon Okumaları ve Aristoteles Okumaları söyleşi etkinliklerinin her bir oturumunda Platon’un ya da Aristoteles’in yalnızca bir yapıtı ya da bir yapıtının belirli bir bölümü ele alınacaktır. Etkinliğin her bir oturumu ele alınan yapıtın onun üzerine konuşma yapacak olan kılavuz bir hocanın yalnızca ele aldığı yapıtın sınırları içinde kalınarak gerçekleştirilecektir. Söyleşide dinleyici ve tartışmacı olarak yer alacak katılımcıların daha önceden duyurusu yapılacak üzerinde durulacak yapıtı okumaları beklenir. Kılavuz hocamız çeşitli yorumlamalarla ele alacağı yapıtı en çok 60 dakika içinde tanıtıp açıklayarak tartışmaya açacaktır. Bunun ardından, 30 dakikayla sınırlı olacak şekilde, kılavuz hocamızın yönlendirmesiyle söyleşinin katılımcıları konu hakkındaki tartışmaya soru cevap ve görüş bildirerek aktif bir şekilde dahil olacaklardır.

 

Yrd. Doç. Dr. Sn. Cengiz İskender ÖZKAN hocamız, lisans ve yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde tamamladı. 2002’de Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde Araştırma Görevlisi oldu. 2006 yılında öğretim görevliliği kadrosuna atandı. Doktora tezini Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne 2010’da sunarak Dr. ünvanını aldı. 2010-2012 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. öğretim üyesi olarak çalıştı. Ardından, 2012 yılından itibaren Adnan Menderes Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı ve buradaki görevine hala devam etmektedir.

Bugün İskender hocamız bize Platon’un Timaios diyaloğuyla ilgili bir sunum yapacak, ardından, hep birlikte konuyla ilgili olarak soru, cevap ve görüş alışverişiyle Söyleşi etkinliğimizi tamamlayacağız.

Şimdi sözü Yrd. Doç. Dr. Sn. Cengiz İskender ÖZKAN hocamıza bırakıyorum. Sevgili İskender hocam, buyrun…

 

                                                                                                                                  Söyleşiler Dizisi Koordinatörü Doç. Dr. Metin BAL.

Video kaydı için tıklayınız lütfen: I. Bölüm, II. Bölüm

[1] s. 39, “The safest general characterization of the European philosophical tradition is that it consists of a series of footnotes to Plato.”, “Chapter I, Fact and Form, Section I”, Whitehead, Alfred North (1978)  Process and Reality, An Essay in Cosmology, New York: The Free Press.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

   
 

Platon ve Aristoteles Okumaları Söyleşiler Dizisi

Platon Okumaları – I -

Platon’un Timaios Diyaloğu

Yrd. Doç. Dr. Cengiz İskender ÖZKAN

Tarih: 5 Haziran 2015; Saat: 14:00 – 16:30

Yer: Ömer Köse Konferans Salonu, Fen Fakültesi, DEÜ Tınaztepe Yerleşkesi.

Platon ve Aristoteles Okumaları Söyleşileri Koordinatörü: Doç. Dr. Metin BAL

 

Video Kaygı İçin Tıklayınız Lütfen: I. Bölüm, II. Bölüm

 

 

ANA SAYFA