La diable et le bon dieu, Jean-Paul Sartre

Şeytan ve Yüce Tanrı

The Devil and The Good Lord

Jean-Paul Sartre'ın Şeytan ve Yüce Tanrı (La diable et le bon dieu, the devil and the good lord) oyunu. Felsefe Oyuncuları tiyatro ekibi. Genel Sanat Yönetmeni: Metin Bal. Gösterim: 28 Haziran 2019. Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Sevda Şener Sahnesi Bornova, İzmir.

Ana Sayfa

Sartre'ın varoluşçuluk ve sanat hakkındaki düşünceleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız lütfen: "Sartre’ın Varoluşçu Felsefesi ve Dava Edebiyatı Teorisi" / "Sartre’s Existentialist Philosophy and Theory of Committed Literature", Metin Bal. Felsefe Arkivi Dergisi, Sanat ve Felsefe özel sayısı. / Themed Issue on Art and Philosophy / Archives of Philosophy / Archives de Philosophie/ Archiv für Philosophie, Sayı: 50, Yıl: 2019, ss. 17-29. Yaz dönemi. Uluslararası hakemli dergi. ULAKBİM ve ASOS Index tarafından taranmaktadır. DOİ: 10.26650/arcp2019-589759 , İstanbul University Press, İstanbul. ISSN: 0378-2816 , E-ISSN: 2667-7644 , Orcid: M.B.0000-0003-3448-3736.

 

Ana Sayfa

 

 

Yaren Yiğit (Tanrı rolünde), Pelda Dağ (köylü kadın Herta rolünde), Metin Bal (Tetzel rolünde, Genel Sanat Yönetmeni)

 

Ana Sayfa

 

Ana Sayfa

 

 

Can Köksal (Heinrich)

 
 

 
 

Hilda (Bengisu Baykal), Tanrı (Yaren Yiğit)

 

Ana Sayfa

 

Ana Sayfa

Aysun Yıldırım (composer, soloist), Aylin Yıldırım (soloist)

 

 

 

 

Sanem Çakır (Goetz'ün uşağı Frantz rolünde), Beyza Taşpınar (Catherine rolünde), Koray Hıdır Temel (Nasty rolünde)

 

 

 

 

Edanur Sügüci (köylü kadın Blanche rolünde), Merve Özkaya (köylü kadın Nadja rolünde), Peldanur Dağ (köylü kadın Herta rolünde), 

Duygu Özbebit (köylü kadın Zelda ve köylü kadın Rachel rolünde)

 

Ana Sayfa

 
 

Felsefe Oyuncuları Tiyatro Ekibi. Şeytan ve Yüce Tanrı oyununun gösteriminde izleyicilerden ücret almadı. Ücret yerine, bilet olarak armağan kitap kabül ettiler. Bu armağan kitaplar bağışlanarak Sartre Kitaplığı kurulacaktır. İzleyicilerimize armağan kitaplar için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 
   
  Genel sanat yönetmenliğini yaptığım Sartre’ın Şeytan ve Yüce Tanrı oyununun Felsefe Oyuncuları ekibim tarafından 28 Haziran 2019’da Bornova Uğur Mumcu Kültür Merkezi Sevda Şener Sahnesi’nde canlandırılması etkinliğinde, izleyiciden bilet yerine kabul ettiğimiz çocuklar için olan ve Dünya Klasik Edebiyatı’nın başyapıtlarından oluşan 248 adet kitabı 27 Ağustos 2019 Salı Günü İzmir Karabağlar İlçesi Uzundere Mahallesi'nde İzmir Büyükşehir Belediyesi Aile ve Çocuk Müdürlüğü Uzundere Çocuk ve Gençlik Merkezi’ne armağan ettik. Kitapları okuyan çocukların ufuklarını açılması dileğiyle. Genel sanat yönetmeni Doç. Dr. Metin Bal: "Bak müdür bey, çocuklara kitaplarla yaklaş. Oğuz Atay'ın dediği gibi "çocuklar sidik kokusunu ve türbe yeşilini değil" düşünce ışığını takip ederek okula varsınlar."  
   
  Dilara G. Çamlıbel karanlığa saldırır gibi kitapları raflara yerleştiriyor. Benim öğrencim böyledir işte. Genel sanat yönetmeni Doç. Dr. Metin Bal: "Bak müdür bey, çocuklara kitaplarla yaklaş. Oğuz Atay'ın dediği gibi "çocuklar sidik kokusunu ve türbe yeşilini değil" düşünce ışığını takip ederek okula varsınlar."  

Ana SayfaAna Sayfa

 
 

 

 

Ana Sayfa

 

 

General art director Metin Bal, Sartre's play La diable et le bon dieu,  (Şeytan ve Yüce Tanrı, The Devil and The Good Lord) 2019 June 28. İzmir, Bornova, Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi, Sevda Şener Sahnesi

Felsefe Oyuncuları tiyatro ekibi oyuncularının adları, rolleri ve görevleri: Metin Bal (genel sanat yönetmeni, dramaturg, rejisör, Tetzel), Dilara Gülsüm Çamlıbel (rejisör), Can Köksal (Heinrich), Koray Hıdır Temel (Nasty, dramaturji), Yaren Yiğit (Tanrı), Bengisu Baykal (Hilda, dramaturji), B. Taşpınar (Catherine), Mert Türetken (piskopos), Yakup Şükrü Arslan (piskopos), Can Tural (Karl, rejisör), Diyab Demir (cüzzamlı), Sanem Çakır (Frantz), D. Özbebit (köylü kadın Zelda, köylü kadın Rachel), Edanur Sügüci (köylü kadın Blanche), Peldanur Dağ (köylü kadın Herta), Merve Özkaya (köylü kadın Nadja, sahne amiri), Aysun Yıldırım (müzik, solist), Aylin Yıldırım (solist), İpek Naz Aşaner (müzik), Deniz Gültekin (kostüm), Nilüfer Gültekin (kostüm), Deniz Kılıç (asistan)

 

 

Ana Sayfa